WP

Ile wytrzymują akumulatory w hybrydach i samochodach elektrycznych. Stare nie trafiają na śmietnik

To jest jedna z kwestii najbardziej interesujących kierowców zastanawiających się nad samochodami hybrydowymi i elektrycznymi. Napęd jest długowieczny, ale co z akumulatorami? Ile wytrzymują?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Żywotność akumulatorów w hybrydach budzi duże wątpliwości
Żywotność akumulatorów w hybrydach budzi duże wątpliwości (Materiały prasowe)
WP

Żywotność akumulatorów trakcyjnych w hybrydach i samochodach elektrycznych jest tak naprawdę bardzo duża i często przekracza okres eksploatacji pojazdu, zadziwiając nawet specjalistów. Nierzadkie są przypadki aut hybrydowych jeżdżących kilkanaście lat z oryginalnym akumulatorem – wiedeński taksówkarz Manfred Dvorak w ciągu ośmiu lat przejechał swoją Toyotą Prius ponad milion kilometrów bez żadnych napraw układu napędowego.

Producenci chcąc przekonać do długowieczności baterii dają na nie długą gwarancję. Na przykład Toyota i Lexus na baterie w swoich hybrydach udzielają daje 10 lat, z kolei Tesla osiem lat.

W czym tkwi sekret długowieczności akumulatorów trakcyjnych? Po pierwsze, do ich produkcji wykorzystywane są ogniwa odznaczające się znacznie mniejszą wrażliwością na wielokrotne ładowanie i rozładowanie, niż w przypadku ogniw stosowanych w elektronice powszechnego użytku, np. telefonach komórkowych, kosztem nieco mniejszej gęstości energii. W końcu w telefonach zależy na tym, aby oferowały jak najdłuższy czas działania na początku przy jak najmniejszych wymiarach. Ze smartfona raczej nikt nie będzie korzystał przez 10 lat, a jeśli beteria będzie się zużywać, to można ją stosunkowo tanio wymienić.

WP

Istnieje też system, który dba o to, aby akumulatory zużywały się jak najmniej i pracowały w optymalnych warunkach, co wpływa na ich długowieczność. Pilnuje on, by poziom rozładowania nie spadł poniżej określonego minimum (rzędu 30 proc.) i nie przekroczył bezpiecznego maksimum (80 proc.), a także aby ogniwa nie nagrzały się nadmiernie podczas ostrej jazdy lub szybkiego ładowania, w razie potrzeby ograniczając przepływ prądu. Dodatkowo akumulatory trakcyjne zaopatrzone są we własny system chłodzenia.

Gdy mowa o ekologii pozostaje też jeszcze jedna ważna kwestia - co z zużytymi akumulatorami? Trzeba pamietać, że "zużyte" i tak posiadają dalej jeszcze jakąś pojemność, czasem nawet 70 proc. oryginalnej wartości. Oznacza to, że mogą być stosowane w miejscach, gdzie ich wielkość nie ma znaczenia - np. do przechowywania energii pozyskiwanej z odzyskiwalnych źródeł. Już dziś podłącza się je do ogniw fotowoltanicznych. W ten sposób stare elementy są dalej wykorzystywane.

Polub WP Moto
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP