Trwa ładowanie...
auto terenowe
14-04-2017 16:11

Humvee - odbudowa legendarnego, militarnego wozu terenowego

Humvee to legendarna maszyna wojskowa, od której wywodzi się słynny Hummer H1. To właśnie druga nazwa jest bardziej znana, ponieważ związana jest z pojazdem cywilnym. Dzisiaj poznacie Saszę, który od dzieciństwa marzył, żeby posiadać taką maszynę na własność. Zobaczcie, jak spełniło się jego marzenie.

Humvee - odbudowa legendarnego, militarnego wozu terenowegoŹródło: PAP, fot: Sojka Libor
d5gvn7a
d5gvn7a

High Mobility Multipurpose Wheeled Vehicle (HMMWV)
powszechnie nazywany jest, nieco pieszczotliwie - Humvee. Samochód ten wytwarzany jest do dziś przez AM General. Początek jego produkcji miał miejsce w 1984 roku i dotychczas wybudowano ponad 280 tys. egzemplarzy tej potężnej maszyny.

W zależności od wersji masa Humvee wynosi między 2,4 a 2,7 t. Sercem tego wozu mogą być dwa diesle - wielki V8 o pojemności 6,2 l lub jeszcze większy, 6,5-litrowy, wyposażony w turbodoładowanie.

Osiągi Humvee nie powalają, bo rozpędza się maksymalnie do zaledwie 110-120 km/h, w zależności od wyposażenia. Nie prędkość jest tu jednak najważniejsza. To przede wszystkim toporne, bardzo odporne auto, które jest w stanie znieść trudy jazdy po pustyni, lesie i właściwie każdym innym dowolnie wybranym przez kierowcę terenie.

d5gvn7a

Na temat rozmiarów Humvee i bliźniaczego Hummera H1 nie trzeba wiele mówić - już na pierwszy rzut oka widać, że te wozy są gigantyczne. To między innymi dlatego rozbudzają wyobraźnię miłośników motoryzacji już od najmłodszych lat. Jednym z takich kierowców-marzycieli jest Sasza.

Bohater poniższego wideo od małego chciał mieć Hummera. Teraz przyszedł czas spełnić marzenie. Jego wóz zostanie odbudowany z kilku rozebranych aut. Cała budowa zajmie około 320 roboczogodzin i pochłonie sporą kwotę. Kompletnie odrestaurowany Humvee kosztuje ok. 50 tys. euro, czyli równowartość 212 tys. zł.

Zobacz odbudowę Humvee na wideo:

d5gvn7a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d5gvn7a
Więcej tematów