GP Hiszpanii: zwycięstwo Massy, Kubica tuż za podium

GP Hiszpanii: zwycięstwo Massy, Kubica tuż za podiumŹródło: AFP
d2nptbd
d2nptbd

Robert Kubica zajął znakomite czwarte miejsce w Grand Prix Hiszpanii Formuły 1. Zwyciężył Brazylijczyk Felipe Massa z Ferrari przed dwójką kierowców McLarena - Lewisem Hamiltonem i faworytem gospodarzy Fernando Alonso.

Już na starcie do Grand Prix Hiszpanii było bardzo ciekawie. Kubica pozostał na piątej pozycji, toczył zaciętą walkę ze swoim kolegom z zespołu Nickiem Heidfeldem i Fernando Alonso z McLarena. Alonso na starcie był szybszy od Felipe Massy (Ferrari), ale popełnił błąd i wyjechał na moment poza tor. Dzięki temu Massa utrzymał prowadzenie, a aktualny mistrz świata spadl na czwartą pozycję. Na drugie miejsce awansował drugi kierowca McLarena Lewis Hamilton.

d2nptbd

Jeszcze przed startem do okrążenia formującego wielki pech spotkał Jarno Trullego z Toyoty, który miał wystartować z szóstego pola tuż za Kubicą. W jego bolidzie nie zapalił jednak silnik i Włoch musiał startować z pit lane, co zepchnęło go na koniec stawki.

Na samym początku wyścigu z jazdy musiał zrezygnować Alexander Wurz z Williamsa, problemy mieli także obaj kierowcy Toyoty - Trulli i Ralf Schumacher, oraz Mark Webber z Red Bull. Dla Australijczyka wkrótce potem wyścig się zakończył.

Kubica pewnie jechał na piątym miejscu, osiągając co prawda gorsze czasy niż prowadząca czwórka (Massa, Hamilton, Raikkonen, Alonso), ale lepsze od Hedifelda i jadących za nim zawodników.

Na 9. okrążeniu jazdy musiał zrezygnować Trulli, a chwilę potem Kimi Raikkonen z Ferrari, który jechał na trzecim miejscu. Dzięki pechowi Fina, w którego bolidze zawiódł układ elektryczny, na czwarte miejsce awansował Kubica.

d2nptbd

Aż do pierwszych wizyt kierowców na pit lane kolejność na początku stawki nie uległa zmianom. Massa jako jedyny regularnie pokonywał jedno okrążenie w czasie poniżej minuty i 22 sekund i na osiemnastym okrążeniu miał nad drugim Hamiltonem już blisko 10 sekund przewagi.

Brazylijczyk jako pierwszy zjechał do boksu, a tuż po nim zrobił to Alonso. W rezultacie na pierwszym miejscu jechał Hamilton, a Kubica był drugi. Podczas wizyty na pit lane Massy przez chwilę powiało grozą - jeden z mechaników wylał na jego Ferrari paliwo i na bolidzie pojawił się ogień. Na szczęście nie uszkodziło to samochodu Brazylijczyka.

Robert Kubica zjechał do boksu na 21. okrążeniu. Jego postój trwał 8,4 sekundy, dość długo w porównaniu z pozostałymi kierowcami. Niedługo po Polaku na tankowanie zjechał też Hamilton i chwilowym liderem Grand Prix Hiszpanii został Nick Heidfeld.

d2nptbd

Na 24. okrążeniu w końcu i Heidfeld pojawił się w boksie. Na nieszczęście dla "Quick Nicka" mechanik sygnalizujący kierowcy gotowość do jazdy zbyt wcześnie pokazał na swoim "lizaku" napis "Go", zanim jeszcze prawe przednie koło w jego BMW zostało dokręcone. Heidfeld stracił przez to mnóstwo czasu i jego szanse na dobre miejsce zostały pogrzebane.

Po tym jak wszyscy kierowcy zaliczyli pierwszy pobyt w Pit Lane na pierwsze miejsce, z przewagą 12 sekund nad Hamiltonem, wrócił Massa. O kolejne 10 sekund za Brytyjczykiem był Alonso, a za aktualnym mistrzem świata ze stratą zaledwie 2 sekund jechał Robert Kubica. Nick Heidfeld wskutek kłopotów z kołem spadł aż na 15. miejsce.

W drugiej części wyścigu Brazylijczyk z Ferrari był zdecydowanie najszybszy i osiągał czasy okrążeń o ponad pół sekundy lepsze niż jadący za nim Hamilton. Na 41. okrążeniu miał nad nim już 17 sekund przewagi. Za ich plecami jechali Alonso i Kubica, który nie był w stanie zmniejszyć wynoszącej około 2,5 sekundy straty do Hiszpana. Do kierowcy BMW Sauber regularnie zbliżał się natomiast David Coulthard z Red Bulla, który odrobił około 3 sekund, ale jak się okazało miał po prostu lżejszy bolid i zjechał na pit lane kilka okrążeń wcześniej.

d2nptbd

Drugą serię wizyt w boksach rozpoczął prowadzący Massa. Po powrocie na tor miał około 10 sekund straty do Hamiltona.

Po 45 okrążeniach w wyścigu jechało już tylko 16. kierowców. Kolejnym zawodnikiem, który musiał zrezygnować z jazdy był Ralf Schumacher z Toyoty. Tym samym Grand Prix Hiszpanii nie ukończył żaden z dwójki kierowców tego zespołu.

Na swoją drugą wizytę w boksach Kubica zjechał a 18 okrążeń przed końcem, równocześnie z Hamiltonem i Heidfeldem. Niemiec z BMW Sauber z boksu już nie wyjechał. Kolejna awaria sprawiła, że musiał on zakończyć swój udział w wyścigu.

d2nptbd

Po powrocie Hamiltona z boksu sytuacja wróciła do normy - znów prowadził Massa ze sporą przewagą nad dwoma kierowcami McLarena, a czwarty ze stratą trzech sekund do Alonso był Kubica. Alonso w końcowej fazie wyścigu był jednak najszybszy z całej stawki i dość szybko oddalał się od Polaka. Ten z kolei regularnie zwiększał przewagę nad Davidem Coulthardem.

Na ostatnich kilku okrążeniach Felipe Massa nieco zwolnił, ale mógł sobie na to pozwolić, gdyż jego przewaga nad drugim Hamiltonem była bezpieczna. Podobnie Brytyjczyk nie musiał się obawiać jadącego 12 sekund za nim Alonso. W takiej właśnie kolejności kierowcy minęli metę. Pierwszy był Massa, dla którego to drugie zwycięstwo z rzędu, drugi Hamilton, a trzeci Alonso. Tuż za nimi przyjechał Robert Kubica, zajmując czwarte miejsce i dokładając do swojego dorobku punktowego 5 punktów.

Hamilton dzięki zajęciu drugiego miejsca został samodzielnym liderem klasyfikacji generalnej, choć nie wygrał jeszcze żadnego wyścigu.