GDDKiA: trudna sytuacja na drogach, autostrada A2 z kłopotami

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
GDDKiA: trudna sytuacja na drogach, autostrada A2 z kłopotami
(PAP/Krzysztof Świderski)

Autostrada A2 w województwie łódzkim znów nieprzejezdna. Nad ranem doszło tam do dwóch groźnych zdarzeń z udziałem TIR-ów. Pomiędzy węzłami Emilia i Wartkowice zderzyły się dwa samochody ciężarowe. Dwa kilometry dalej wywrócił się TIR. Autostrada została zablokowana w obydwu kierunkach.

Ruchu nie można było przywrócić nawet po usunięciu ciężarówek. - Przez kilka godzin nie jeździł tamtędy sprzęt utrzymania, więc pojawił się lód - powiedział Wirtualnej Polsce Maciej Zalewski z łódzkiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. - Samochody wycofaliśmy pod prąd do węzła Emilia, gdyż poszczenie ruchu mogłoby doprowadzić do kolejnych wypadków. Prace nad doprowadzeniem nawierzchni trwają i niedługo się skończczą - dodał Zalewski.

Atak zimy sprawił jednak, że w wielu miejscach kraju panują trudne warunki drogowe. Ze względu na mróz i śnieg najgorzej jeździ się na wschodzie Polski - od Podlasia, przez Mazury i północne Mazowsze po Lubelszczyznę oraz województwa łódzkie i świętokrzyskie. Trudna sytuacja panuje też na drogach pogranicza województw śląskiego i opolskiego a także wielkopolskiego. "Tutaj również kierowcy mogą spodziewać się błota pośniegowego, lokalnej śliskości czy też miejscami zalegającego śniegu na nawierzchni" - poinformował Paweł Szulkowski.

Potężny sztorm na Bałtyku i północny wiatr spowodowały, że woda zaczęła już wczoraj wieczorem wdzierać się na ulice Świnoujścia. Tak było na przykład na ulicy Władysława IV. Woda wlała się również na ulicę Marynarzy. Od północy poziom wody opadł wprawdzie o ponad 40 cm, ale Żegluga Świnoujska wstrzymała kursowanie promów na karsiborskiej przeprawie. Unieruchomione są wszystkie większe ciężarówki i TIR-y. Samochody osobowe mogą korzystać z miejskiej przeprawy i przepływać promami typu Bielik. Jak poinformowano, poziom wody nadal wolno spada, ale nie wiadomo, kiedy Karsibory wrócą na swoje trasy.

Trudne warunki występują też na drogach w województwie zachodniopomorskim. Szczególnie na powiatowych i gminnych gdzie pod cienką warstwą śniegu jest lód. Niemieckie służby drogowe zamknęły wieczorem autostradę A11 od strony Polski. Można było przejeżdżać tylko przez przejście w Świecku. O 1 w nocy ruch wznowiono, ale nawet na autostradzie między Szczecinem a Berlinem jest ślisko.

Na Warmii i Mazurach zablokowana jest najważniejsza arteria regionu - trasa krajowa nr 16. W pobliżu Sorkwit między Olsztynem a Mrągowem zderzyły się dwa auta osobowe. Wstępnie wiadomo, że ranne zostały 4 osoby. W miejscu wypadku krajowa nr 16-cie jest nieprzejezdna. Utrudnienia mogą potrwać do 9.30.

Nawierzchnie tras krajowych województwa są w wielu miejscach pokryte błotem pośniegowym i zajeżdżonym śniegiem. Trudna sytuacja jest między innymi na trasie krajowej numer 15 z Ostródy do Torunia. W wielu miejscach silny wiatr nawiewa na drogę śnieg z pól, ślisko również na drodze nr 16-cie na odcinku Olsztyn - Mrągowo.

Spadek temperatury to efekt napływu arktycznego powietrza nad Polskę. Mróz będzie utrzymywać się przez kilka kolejnych dni, a najchłodniej będzie w piątek. W wielu miejscach nagle temperatura spadnie do kilkunastu stopni poniżej zera.

Źródło: IAR, PAP

Opr. Tomasz Budzik, Wirtualna Polska

Polub WP Moto
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.