Trwa ładowanie...

Fotoradary mają być bardziej tolerancyjne

Fotoradary mają być bardziej tolerancyjneŹródło: PAP/Jacek Turczyk
d2bs4gt
d2bs4gt

Resort transportu projektuje zwiększenie dopuszczalnego odchylenia pomiarów maksymalnej prędkości na drogach. Dziś fotoradary są ustawione tak, by nie wykrywać przekroczenia prędkości do 10 km na godzinę. Projektodawcy chcą, by uwzględnić też błędy urządzenia.

Obecne odchylenie uwzględnia tzw. dopuszczalny błąd kierowcy. Oznacza, że jeżeli na drodze jest ograniczenie prędkości do 50 km na godzinę, to fotoradar może robić zdjęcia dopiero przy prędkości od 61 km na godzinę. Wynika to z Prawa o ruchu drogowym, potocznie zwanego kodeksem drogowym.

W przygotowanym projekcie założeń do zmian w kodeksie Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej zaproponowało zwiększyć dopuszczalne odchylenie i doliczyć jeszcze jeden błąd - tym razem błąd samego fotoradaru.

Nie wiadomo jeszcze, ile miałoby wynosić to kolejne odchylenie. Resort podaje, że w poszczególnych krajach tolerancja ta jest różna, np. Niemcy stosują odchylenie do 5 km na godzinę.

Projekt założeń trafił do uzgodnień międzyresortowych.

d2bs4gt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2bs4gt
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj