Trwa ładowanie...
d1oc263

Felgi aluminiowe czy stalowe?

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Felgi aluminiowe czy stalowe?
(mat. prasowy)
d1oc263

Wokół felg aluminiowych i stalowych narosło tyle mitów, że dziś nie wiadomo, które informacje są prawdziwe, a które należy włożyć między bajki. Skutek jest taki, że wiele osób miałoby ochotę zamontować u siebie alufelgi, ale obawia się, że są one mniej wytrzymałe, drogie i trudne w utrzymaniu – nic bardziej mylnego. Postaramy się jasno przedstawić, w czym lepsze są felgi aluminiowe, a przy okazji rozwiać kilka mitów.

Alufelgi są mniej wytrzymałe od felg stalowych?
To jedna z podstawowych opinii, która jest oczywiście nieprawdą. Aluminium jest materiałem o wiele bardziej plastycznym od stali. Prócz aluminium wykorzystuje się inne stopy metali lekkich podczas produkcji alufelg. Ich plastyczność jest ich główną zaletą.
– Alufelgi podczas uderzenia wrócą do swojej pierwotnej postaci. Felga stalowa odkształci się, spowoduje nagłą utratę ciśnienia w oponie, czego efektem będzie wpadniecie auta w poślizg. Ponadto felgi aluminiowe są wykonywane z o wiele większą dokładnością – mówi Kamil Taraszkiewicz, ekspert z firmy www.ladnefelgi.pl. Felgi aluminiowe są lżejsze niż felgi stalowe
Mniejsza masa koła wpływa na wolniejsze zużywanie się elementów zawieszenia, oraz przede wszystkim mniejsze zużycie paliwa. Oczywiście różnice nie są duże, ale jeżeli popatrzymy z perspektywy kilku lat użytkowania, okaże się, że zaoszczędzenie kilkuset złotych było błędem...

 (fot. mat. prasowy)

Alufelgi nie nadają się do użytkowania zimą?
Nie chodzi o materiał, z którego została wykonana felga, tylko o jakość powłoki lakierniczej oraz sam jej rodzaj. Eksperci z firmy LadneFelgi.pl radzą, aby na zimę zakładane były felgi w wykończeniu srebrnym, czarnym lub innym, ale bez elementów polerowanych. Felgi polerowane mają delikatniejszą powłokę. W przypadku nieregularnego mycia, długiego kontaktu felgi z solą oraz innymi substancjami używanymi do odmarzania powierzchni bitumicznych, może dojść do zniszczenia powłoki ochronnej, co spowoduje powstanie ognisk korozji. Felgi aluminiowe powinny przy odpowiedniej pielęgnacji cieszyć nasze oko przynajmniej przez 10 lat.

Wpływ budowy felgi na chłodzenie układu hamulcowego Większy przepływ powietrza działa pozytywnie na sprawność układu hamulcowego, zmniejszając jednocześnie jego zużycie. Mowa o tarczach hamulcowych oraz klockach. Każdy z nas wie, że w przypadku przegrzanych klocków hamulcowych, ich sprawność znacząco spada. Ponadto felgi aluminiowe są o wiele lepszym wymiennikiem ciepła.

Cena
Do porównania cen obu produktów weźmiemy popularny rozmiar felg 16’’. Koszt zakupu felg aluminiowych waha się w przedziale od 1400 do 2000 zł. Zakup felg stalowych to koszt 500-800 zł za komplet. Nie zapominajmy, iż w przypadku, gdy posiadamy już jeden komplet alufelg, musimy dokupić nowy zestaw montażowy do felg stalowych. Koszt – około 100 zł. Jeżeli chcemy choć trochę poprawić ich wygląd, stosujemy kołpaki, a wtedy czeka nas kolejny wydatek. Ceny zaczynają się już od 80-100 zł za 4szt. (najtańszy model).

Podsumowując, różnica w cenie zakupu felg aluminiowych i stalowych jest niewielka z perspektywy użytkowania przez kilka lat. Wbrew pozorom zyskujemy nie tylko piękniejszy wygląd auta, ale znacząco poprawiamy nasze bezpieczeństwo na drodze.

Pióra wycieraczek samochodowych do każdego samochodu. Sprawdź! >>

d1oc263

Podziel się opinią

Share

d1oc263

d1oc263