Trwa ładowanie...
ycipk-49ae3d

Ewakuacja statków przed sztormem w rejonie wycieku ropy

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ewakuacja statków przed sztormem w rejonie wycieku ropy
(AP, Fot: Dave Martin)
ycipk-49ae3d

Część flotylli walczącej z wyciekiem ropy w Zatoce Meksykańskiej została ewakuowana ze względu na nadchodzący sztorm tropikalny, który w najbliższych dniach może przejść przez rejon katastrofy - poinformowała straż przybrzeżna.

Sztorm nadciąga nad Zatokę Meksykańską z rejonu Karaibów i zmierza na północny-zachód. Amerykańscy meteorolodzy obawiają się, że w piątek może znacznie zyskać na sile i zostać sklasyfikowany już, jako tropikalny cyklon.

- Ochrona ekwipunku i załóg jest absolutnym priorytetem, abyśmy mogli zareagować maksymalna ilością środków na to, jak burza wpłynie na tę gigantyczna operację - powiedział admirał Paul Zukunft w oficjalnym komunikacie.

ycipk-49ae3d

Już w środę admirał Thad Allen nadzorujący z ramienia rządu USA tę operację ostrzegał, że jeśli sztorm dotrze w rejon uszkodzonej instalacji koncernu BP, "to jest niemal pewne, że konieczne będzie wstrzymanie wszelkich prac, zarówno przy uszkodzonym odwiercie, jak i na powierzchni morza, gdzie trwa zbieranie ropy naftowej".

Eksperci ostrzegają, że wichura może opóźnić operację ratunkową o dwa tygodnie, zwłaszcza, jeśli dojdzie do całkowitej ewakuacji statków, które oczyszczają zatokę.

Zukunft wyjaśnił, że statki oddalą się z terenu, przez który najprawdopodobniej przejdzie sztorm, tak by mogły jak najszybciej wrócić na miejsce akcji "i zająć się zbieraniem ropy jak tylko minie burza". Admirał dodał również, że te pływające zapory, które nie są całkowicie nieodzowne do ochrony wycieku, zostaną tymczasowo usunięte.

Kopuła, która tamuje wyciek, pozostanie na miejscu.

ycipk-49ae3d

Już pod koniec czerwca tropikalna burza "Alex" spowodowała przerwanie prac przy uszkodzonym odwiercie. Wówczas jednak na krótko, bo wichura przeszła bokiem.

Polub WP Moto
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-49ae3d

ycipk-49ae3d
ycipk-49ae3d