Po raz siedemnasty w Europie, a po raz piętnasty w Polsce, obchodzimy Europejski Dzień bez Samochodu. Włodarze ponad 120 polskich miast zachęcają, by w czwartek zostawić auto pod domem i przesiąść się do komunikacji miejskiej. Zyskają - środowisko i kieszenie kierowców.
W Warszawie przez cały czwartek wszyscy podróżujący będą mogli bezpłatnie korzystać z pojazdów komunikacji miejskiej, wykonujących przewozy na zlecenie Zarządu Transportu Miejskiego. Ponadto bezpłatnie będzie można skorzystać ze stołecznych parkingów "Parkuj i jedź".
W pociągach WKD uprawnienie do bezpłatnych przejazdów będzie obowiązywało na obszarze objętym wspólnym biletem ZTM-WKD-KM. Oprócz tego, jak informuje ZTM, podróżni uprawnieni będą do bezpłatnych przejazdów pociągami Kolei Mazowieckich na obszarze ograniczonym stacjami: Skierniewice, Kutno, Sierpc, Działdowo, Ostrołęka, Małkinia, Czeremcha, Łuków, Dęblin, Skarżysko Kam., Drzewica.
W Łodzi każdy kierowca przez cały czwartek będzie mógł bezpłatnie skorzystać z komunikacji miejskiej na terenie miasta. Wraz z nim będzie mogło podróżować tyle osób, na ile jest zarejestrowany jego pojazd. Już w środę natomiast kolejny sezon swojej działalności zainauguruje Akademia Kulturalnego Pasażera, w której najmłodsi poznają zasady podróżowania tramwajem i autobusem.
Gorzów Wlkp. do akcji przystępuje po raz pierwszy. Swoim zakresem obejmie ona wszystkie przejazdy komunikacją miejską, które są realizowane przez Miejski Zakład Komunikacji. Dotyczy to zarówno linii miejskich, jak i linii w obszarze przyległych do Gorzowa gmin: Bogdaniec, Deszczno, Kłodawa, Lubiszyn i Santok.
Jak tłumaczy rzeczniczka gorzowskiego magistratu Ewa Sadowska-Cieślak, chodzi o zachęcenie mieszkańców do zmiany przyzwyczajeń i wybrania alternatywnych, ekologicznych środków podróżowania, jakimi są m.in. jazda na rowerze oraz korzystanie z komunikacji miejskiej.
Zasada darmowego przejazdu komunikacją zbiorową obowiązywać będzie zarówno w Krakowie, jak i w 15 podkrakowskich gminach. Bezpłatnie pojadą, oprócz kierowcy, także towarzyszące mu osoby, które mógłby zabrać samochodem, zgodnie z wpisem w dowodzie rejestracyjnym. W Krakowie propagowanie alternatywnych dla samochodu środków transportu jest tym łatwiejsze, że - według badań Europejskiego Urzędu Statystycznego - mieszkańcy bardzo dobrze oceniają komunikację miejską.
W Poznaniu już od 16 września obowiązuje specjalna taryfa promocyjna Poznańskiego Roweru Miejskiego; pierwsza godzina wypożyczenia roweru jest bezpłatna. Natomiast w czwartek biletem na miejską komunikację będzie ważny dowód rejestracyjny. Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu z myślą o najmłodszych pasażerach przygotował kampanię reklamową pod hasłem "Warto jeździć z kulturą". W jej ramach będą promowane właściwe zachowania w komunikacji zbiorowej, takie jak ustępowanie miejsca osobom starszym czy stosowanie zasady "najpierw wysiadamy, a potem wsiadamy".
Trójmiasto zaprasza w ten dzień do bezpłatnego korzystania z komunikacji miejskiej posiadaczy dowodów rejestracyjnych. Wystarczy w razie kontroli pokazać taki dokument i będzie on ekwiwalentem ważnego biletu. Tą samą drogą poszła Szybka Kolej Miejska, spajająca nadmorską aglomerację. W pociągach SKM i PKM również po okazaniu dowodu rejestracyjnego auta, będzie można jechać bez konieczności kasowania biletu.
W Elblągu ważny dowód rejestracyjny samochodu uprawnia do bezpłatnych przejazdów nie tylko kierowców, ale również członków ich rodzin. W tym dniu każdy elblążanin może też przejechać się bez biletu zabytkowym tramwajem. Wyprodukowany w Chorzowie w latach 60. ub. wieku wagon typu Konstal 5N będzie kursował po trasie pętla Saperów - pętla Marymoncka.
PAP/ oprac. BC