Trwa ładowanie...
d2xm75q
d2xm75q

Eksperymentalne prototypy Porsche na wystawie

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d2xm75q

Od 17 września 2014 r. do 11 styczni 2015 r. w Muzeum Porsche trwa specjalna wystawa "Projekt ściśle tajne". Można na niej podziwiać 16 unikatowych, nigdy wcześniej nie prezentowanych aut koncepcyjnych.

Większość z nich była dotąd przechowywana za zamkniętymi drzwiami firmowych magazynów. Droga do tworzenia innowacji nie zawsze biegnie po linii prostej. Wiele znakomitych pomysłów nie znajduje zastosowania w produkcji seryjnej, czy to z powodów technicznych, czy ekonomicznych. Mimo to regularnie wprowadza się je w autach koncepcyjnych, najczęściej budowanych w wielkiej tajemnicy.

Nowinki technologiczne błyskawicznie znajdują swoich naśladowców - dlatego też niektóre prototypy nigdy nie zostały zaprezentowane szerszej publiczności. Po zakończeniu projektu były zazwyczaj złomowane. Najważniejsze z nich trafiły jednak do firmowych garaży Porsche. Teraz, po raz pierwszy, może obejrzeć je każdy.

(fot. materiały prasowe)

Wystawa składa się z 16 unikatowych pojazdów zbudowanych w czasie ostatnich 50 lat, obrazujących trendy w kolejnych dekadach. Dla przykładu, stworzony z myślą o przyszłości samochód badawczy FLA stanowi odpowiedź na kryzys energetyczny z początku lat 70. W tej samej ery pochodzi eksperymentalne, rekordowo opływowe Porsche 924. Lata 80 reprezentuje 7 aut, w tym aerodynamiczny prototyp Porsche 959, 928 Cabriolet oraz nigdy wcześniej nie prezentowane Roadster typu 984 oraz supersportowy model 965, zasilany umieszczonym z tyłu silnikiem V8.

d2xm75q

O trendach panujących w latach 90. przypomina m. in. 4-drzwiowy, sportowy samochód rodzinny Porsche 989 czy prototyp 911 Targi, służący do testowania koncepcji motoru umieszczonego centralnie, zastosowanej później w Boxsterze. Z najnowszej epoki pochodzi np. zakamuflowany koncept Panamery. Na gości czeka też sekcja poświęcona technologii hybrydowej oraz "jeżdżące podwozie" 918 Spyder, ilustrujące rozwiązania, jakie mogą znaleźć zastosowanie w samochodach przyszłości.

Źródło: Porsche

ll/sj, moto.wp.pl

Znajdź samochód swoich marzeń w najniższej cenie!

d2xm75q

Podziel się opinią

Share

d2xm75q

d2xm75q