Trwa ładowanie...

Efekty protestu policji widać w statystykach. Więcej upomnień, mniej mandatów

Krakowscy policjanci wystawiają mniej mandatów. Tylko w ciągu miesiąca liczba kar spadła o połowę. To efekt protestu funkcjonariuszy przeciwko zamrożeniu wynagrodzeń i naciskom na wyniki.

Efekty protestu policji widać w statystykach. Więcej upomnień, mniej mandatówŹródło: PAP, fot: Marcin Bielecki
d1wuq1e
d1wuq1e

Jeszcze w czerwcu – kiedy akcja prostestacyjna pozostawała na razie w fazie planowania – * krakowscy policjanci wystawili 10 877 mandatów i 5844 pouczeń. Proporcje odwróciły się w lipcu, kiedy funkcjonariusze skorzystali z możliwości wystawiania jedynie upomnień zamiast mandatów. *W ciągu miesiąca odnotowano nałożenie zaledwie 4184 mandatów oraz 12 607 upomnień.

Policjanci w całym kraju protestują przeciwko naciskom ze strony przełożonych na obowiązkowe karanie mandatami za najmniejsze przewinienia, chcą również pełnego wynagrodzenia podczas pobytu na zwolnieniu lekarskim oraz płatnych nadgodzin. W lipcu policja starała się ostrzegać zamiast karać. Teraz mundurowi przystąpili do tzw. strajku włoskiego, czyli skrupulatnego wypełniania swoich obowiązków.

moto.wp.pl
Źródło: moto.wp.pl, fot: Mateusz Lubczański

Rzecznik małopolskiej policji Sebastian Gleń wskazuje, że na wyniki mogły wpłynąć masy turystów, wobec których policja jest bardziej wyrozumiała. Nie oznacza to jednak, że spadł poziom bezpieczeństwa w mieście. Rażące wykroczenia dalej są surowo karane, a możliwość pouczenia oznacza mniej biurokracji i wypisywania druczków.

Policjanci rozdają kierowcom naklejki, dzięki którym mogą oni pokazać swoje wsparcie dla protestu mundurowych. Przed nami kolejne etapy strajku – pod uwagę brane jest masowe oddawanie krwi (wówczas takim osobom przysługuje dzień wolnego). We wrześniu planowana jest manifestacja w Warszawie.

d1wuq1e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1wuq1e
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj