Trwa ładowanie...

Efekty protestu policji widać w statystykach. Więcej upomnień, mniej mandatów

Krakowscy policjanci wystawiają mniej mandatów. Tylko w ciągu miesiąca liczba kar spadła o połowę. To efekt protestu funkcjonariuszy przeciwko zamrożeniu wynagrodzeń i naciskom na wyniki.

Efekty protestu policji widać w statystykach. Więcej upomnień, mniej mandatówŹródło: PAP, fot: Marcin Bielecki
d2r4dhr
d2r4dhr

Jeszcze w czerwcu – kiedy akcja prostestacyjna pozostawała na razie w fazie planowania – * krakowscy policjanci wystawili 10 877 mandatów i 5844 pouczeń. Proporcje odwróciły się w lipcu, kiedy funkcjonariusze skorzystali z możliwości wystawiania jedynie upomnień zamiast mandatów. *W ciągu miesiąca odnotowano nałożenie zaledwie 4184 mandatów oraz 12 607 upomnień.

Policjanci w całym kraju protestują przeciwko naciskom ze strony przełożonych na obowiązkowe karanie mandatami za najmniejsze przewinienia, chcą również pełnego wynagrodzenia podczas pobytu na zwolnieniu lekarskim oraz płatnych nadgodzin. W lipcu policja starała się ostrzegać zamiast karać. Teraz mundurowi przystąpili do tzw. strajku włoskiego, czyli skrupulatnego wypełniania swoich obowiązków.

moto.wp.pl
Źródło: moto.wp.pl, fot: Mateusz Lubczański

Rzecznik małopolskiej policji Sebastian Gleń wskazuje, że na wyniki mogły wpłynąć masy turystów, wobec których policja jest bardziej wyrozumiała. Nie oznacza to jednak, że spadł poziom bezpieczeństwa w mieście. Rażące wykroczenia dalej są surowo karane, a możliwość pouczenia oznacza mniej biurokracji i wypisywania druczków.

Policjanci rozdają kierowcom naklejki, dzięki którym mogą oni pokazać swoje wsparcie dla protestu mundurowych. Przed nami kolejne etapy strajku – pod uwagę brane jest masowe oddawanie krwi (wówczas takim osobom przysługuje dzień wolnego). We wrześniu planowana jest manifestacja w Warszawie.

d2r4dhr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2r4dhr
Więcej tematów