Dziecko w samochodzie - jak przewozić podczas dłuższego wyjazdu i czym je zając?
Okres ferii zimowych sprzyja wyjazdom na narty, które często wiążą się z wielogodzinną podróżą samochodem. To prawdziwe wyzwanie dla rodziców, ponieważ znudzone dziecko potrafi dać się we znaki. Podpowiadamy jak się przygotować do długiego wyjazdy z dzieckiem, aby przebiegł on sprawnie i bezproblemowo.
Przygotowania do wyjazdu z dzieckiem
Długi wyjazd z dzieckiem można podzielić na kilka etapów. Pierwszy z nich to przygotowania. Należy cały wyjazd przemyśleć i dobrze zaplanować. Zaczynając od przeanalizowania całej trasy i podzielenia jej na równe etapy. Przerwy w podróży należy planować tak, żeby na każde dwie godziny jazdy przypadało około 20 minut przerwy. Miejsce postoju również nie może być przypadkowe. Przy drogach ekspresowych i autostradach z łatwością znajdziemy MOP-y czyli duże parkingi z infrastruktura taką jak zadaszenia, wiaty i toalety, a stacje benzynowe przy główniejszych trasach również zapewniają warunki do relaksu.
W czasie przerwy należy pamiętać o wykonaniu kilku ćwiczeń rozciągających i np. wymachy rękoma, aby pobudzić krążenie, ponieważ długotrwałe pozostawanie w jednej pozycji powoduje senność. Dodatkowo warto też zapewnić dzieciom nieco ruchu, ponieważ przypięcie ich w foteliku na kilka godzin również powoduje u nich dyskomfort.
Co zabrać na pokład
Wszyscy rodzice wiedzą, że dzieci często mają swoje ulubione zabawki, które ciągle im towarzyszą. Nie trzeba nikomu przypominać, żeby zabrać na wyjazd tych wyjątkowych towarzyszy życia, ale nie można zapomnieć o kilku innych gadżetach. W zależności od wieku, trzeba zabrać książeczki, audiobooki, muzykę z ulubionych kreskówek, bajki na odtwarzaczu lub tablecie, a także dodatkowe zabawki. Jednym słowem trzeba zaplanować kilka różnych scenariuszy zajęć dla dziecka, aby odwrócić jego uwagę od nużącej podróży.
Trzeba także pomyśleć o czymś, co pomoże animować ruch w czasie postojów. Piłka nie jest najlepszym pomysłem na ruchliwym parkingu, ale np. zabawa skakanką powinna być łatwiejsza do kontrolowania.
Tablet i DVD nie dla wszystkich
Zanim damy dziecku tablet czy odtwarzacz DVD trzeba sprawdzić, jak dziecko na nie reaguje w czasie krótszej podróży. Często zdarza się, że wpatrywanie się w monitor czy wyświetlacz powoduje mdłości i wymioty. Wszystko przez błędnik, który otrzymuje różne sygnały z organizmu – wzrok przekazuje do mózgu obraz jest stabilny, a cało porusza się wraz z samochodem.
Czym zająć dziecko w czasie podróży
Jeśli wcześniejsze rozwiązania takie jak zabawki, gry wideo, audiobooki czy książeczki nie spełniają zadania, trzeba zastanowić się nad grą lub zabawą, która zajmie dziecko w czasie podróży. Można spróbować np. liczyć srebrne, zielone lub czerwone auta, albo np. mijane auta z bagażnikiem dachowym. Takie gry stawiają przed dzieckiem pewne zadania, na których skupia się maluch i łatwiej mu znieść kilkugodzinną jazdę.
Oprócz wszystkich wymienionych pomysłów na zorganizowanie dziecku czasu w czasie jazdy warto też pamiętać o tym, żeby przygotować maluchowi zapas jedzenia, picia i wybrać wygodne ubranie, a także kilka dodatkowych kompletów ciuchów w przypadku, gdy dojdzie do oblania lub poplamienia tych, które ma na sobie.