Trwa ładowanie...

Dużo pracy wakacyjnej w motoryzacji dla studentów

Dużo pracy wakacyjnej w motoryzacji dla studentówŹródło: Materiały prasowe
d20d0gg
d20d0gg

Branża motoryzacyjna w Polsce od kilku lat w czerwcu i lipcu zwiększa swoją produkcję. Wyhamowuje tylko w sierpniu. W związku z przypadającym na te miesiące sezonem urlopowym, firmy z sektora poszukują pracowników tymczasowych, w szczególności studentów.

- Sinusoida przedstawiająca produkcję motoryzacyjną w poszczególnych miesiącach, nie tylko w Polsce, ale i w pozostałych krajach europejskich, w ostatnich latach zmienia swój tor. Branża w czerwcu i lipcu zwiększa swoje moce produkcyjne, pozwala sobie na krótki przestój jedynie w sierpniu, kiedy wykonywane są niezbędne naprawy maszyn czy linii produkcyjnych. Taka tendencja pokrywa się z trendem w sprzedaży samochodów w Polsce i Europie, gdzie od ponad 30 miesięcy z rzędu mamy wzrosty. Przed 2013 rokiem było odwrotnie. W czerwcu i lipcu zapotrzebowanie na nasze usługi było mniejsze, a w związku z tym musieliśmy zmniejszać zatrudnienie o ok. 10 proc. Natomiast niezmiennie od lat po sierpniowym spowolnieniu, we wrześniu zakłady motoryzacyjne przechodzą na najwyższy bieg – mówi Paweł Gos, Prezes Zarządu Exact Systems i ekspert Polskiej Izby Motoryzacji.

Jak wygląda to w praktyce? W czerwcu i lipcu ub. r. Exact Systems, kontrolujący jakość części samochodowych, zwiększył zatrudnienie o ponad 30 proc. w porównaniu do maja. – W tym roku jest podobnie i już od kilku tygodni rekrutujemy nowe osoby i przygotowujemy się do zwiększonej liczby zamówień, co w okresie wakacyjnym stanowi spore wyzwanie. Dlatego skład pracowników, których spora część wybiera się wówczas na urlop, jest chętnie uzupełniany przez studentów. Stanowią oni ciekawszą i bardziej perspektywiczną grupę docelową niż na przykład pracownicy zza wschodniej granicy – mówi Jacek Opala ze wspomnianej firmy.

Współpraca pracodawców ze studentami to sytuacja, w której zyskują obie strony. Podczas gdy w motoryzacji pracy jest coraz więcej, a dostęp do kadry coraz trudniejszy, dla firmy to możliwość uzupełnienia brakującego personelu. Szczególnie w okresie wakacyjnym, kiedy stali pracownicy udają się na urlop, a studenci mają wówczas przerwę od nauki. Co więcej, pracodawca zyskuje świeży umysł, który może stanowić dużą wartość dodaną w przyszłości. Z drugiej strony, dla studenta połączenie nauki z pracą pozwala na zdobycie nowych, konkretnych umiejętności praktycznych oraz rozpoczęcie zawodowej przygody w branży, z którą chciałby się w przyszłości związać. Przykładowo praca w zakładzie motoryzacyjnym bardzo często stanowi pierwszy szczebel drabiny kariery. Zaczynając od kontrolera jakości części samochodowych, student uzyskuje szansę zaprezentowania własnej osoby potencjalnemu pracodawcy, np. producentowi samochodów osobowych.

d20d0gg

Praca w motoryzacji podczas studiów to także możliwość skorzystania z wielu warsztatów i szkoleń podnoszących kwalifikacje młodych osób. To szczególnie istotne, biorąc pod uwagę, że często edukacja nie kładzie odpowiedniego nacisku na praktyczne umiejętności. Potwierdzają to wyniki badania przeprowadzonego przez agencję pracy tymczasowej Work Service – tylko 6 proc. przedsiębiorców wskazało, że osoby wchodzące na rynek pracy po skończonej edukacji posiadają zdecydowanie odpowiednie umiejętności. Natomiast aż 37 proc. pracodawców nie jest w ogóle zadowolonych z kompetencji absolwentów wchodzących na rynek pracy.

Źródło: Exact Systems

ll

d20d0gg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d20d0gg
Więcej tematów