Trwa ładowanie...

Dlaczego warto jeździć na oponach letnich?

Dlaczego warto jeździć na oponach letnich?Źródło: Materiały prasowe
d1u6y09
d1u6y09

Wymieniasz "zimówki" na opony letnie, a może jeździsz na ogumieniu całorocznym? Przybliżamy zalety i wady używania opon zimowych i całorocznych latem.

- Z badań wynika, że jest wielu kierowców dla których cieplejsze dni nie oznaczają zmiany opon na letnie. Część z nich przez cały rok jeździ na "zimówkach", inni natomiast na wielosezonowych - mówi Filip Fischer z Oponeo. Czy montaż opon letnich latem jest jedynym dobrym rozwiązaniem? Ogólnie mówiąc tak, jednak wiele zależy od sytuacji, oczekiwań, stylu jazdy i warunków pogodowych.

Za używaniem opon całorocznych latem przemawiają względy oszczędności czasu i pieniędzy. Są one dobre dla małych samochodów, które nie mają dużych przebiegów. Jest to też przydatne rozwiązanie w samochodach firmowych, gdyż ogranicza potrzeby częstej wymiany i przechowywania opon. Wadą takiego rozwiązania jest jednak gorsza przyczepność od opon letnich (szczególnie na mokrej nawierzchni), dodatkowo ogumienie całoroczne nie sprawdza się przy dynamicznej jeździe, ma dłuższą drogę hamowania i szybciej się zużywa. Opona wielosezonowa to dobre rozwiązanie, ale przy bezdeszczowych latach i zimach bez śniegu.

Opony letnie i całoroczne różnią się budową. Te drugie mają więcej lameli, co może przyczynić się latem do utraty sztywności i przyczepności. Mieszanka opon letnich przystosowana jest do optymalnej pracy przy temperaturach powyżej 7 st. C a mieszanka całorocznych do pracy w różnych temperaturach, co wymusza obniżenie osiągów. Opony letnie mają okrągły kontur bieżnika, co przekłada się na niskie opory toczenia i wysoką przyczepność latem, w całorocznych jest on kwadratowy - latem masywne barki powodują większe opory toczenia i szybsze zużycie bieżnika lecz zimą taka konstrukcja poprawia przyczepność. Reasumując - ogumienie wielosezonowe można polecić osobom o umiarkowanym stylu jazdy, poruszającym się głównie po mieście.

(fot. Materiały prasowe)
Źródło: (fot. Materiały prasowe)

Osób, które decydują się używać "zimówek" latem jest zdecydowanie mniej, niż zwolenników opon całorocznych. Ci, którzy używają w ciepłych miesiącach ogumienia zimowego twierdzą, że dzięki temu oszczędzają czas i pieniądze. Niektórzy uważają też, że "zimówki" latem zachowują się jak opony letnie. Inni podkreślają większe spalanie paliwa, znacznie szybsze zużycie bieżnika, dłuższą drogę hamowania, kiepskie zachowanie w zakrętach oraz zwiększoną głośność.

d1u6y09

Należy zaznaczyć, że opony zimowe produkowane są z bardziej miękkich mieszanek gumowych, które szybko ścierają się w wyższych temperaturach. Pokonując zakręt na rozgrzanym asfalcie można wyczuć, że samochód "pływa". Różnice w osiągach obydwu rodzajów opon sezonowych nie są tak widoczne, gdy za oknem panuje niższa temperatura i obciążenie pojazdu jest mniejsze. Tym, którzy jeżdżą na "zimówkach" latem warto przypomnieć dla ich własnego bezpieczeństwa dwie zasady - poruszaj się z mniejszymi prędkościami niż w przypadku opon letnich i zachowuj dłuższe odstępy od pojazdów poprzedzających.

Źródło: Oponeo

ll/moto.wp.pl

d1u6y09
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1u6y09
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj