Trwa ładowanie...
d1am43f
Wiadomości

Dekalog dobrego kierowcy – co powinniśmy wiedzieć o wymianie opon?

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Dekalog dobrego kierowcy – co powinniśmy wiedzieć o wymianie opon?
(Fotolia)
d1am43f

Są rzeczy, o których powinien wiedzieć każdy kierowca. Współczesne samochody są bardziej dynamiczne i nowoczesne, co niesie ze sobą wiele korzyści, lecz wiąże się z także konsekwencjami. Przykładowo – tylko odpowiednie ogumienie może zapewnić pełne poczucie bezpieczeństwa podczas jazdy.

W celu podniesienia komfortu i bezpieczeństwa jazdy należy regularnie wymieniać opony. Jak to zrobić, żeby nie przepłacać?

Jak i gdzie kupujemy opony w Polsce?
Jeszcze do niedawna producenci opon narzekali, że Polscy kierowcy wolą kupować tanie, niekiedy nawet używane opony. Rok 2014 zakończył się dwuprocentowym spadkiem sprzedaży nowych opon do samochodów osobowych, a w przypadku aut ciężarowych wynosił on aż 11 proc. Jak wynika z danych Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego, w Polsce sprzedaje się ok. 9,5 mln opon do samochodów osobowych i ok. 700-800 tys. do ciężarówek.

Mimo wielu korzyści, jakie płyną z kupna ogumienia w sklepach internetowych, większość Polaków nadal preferuje zakupy w serwisach, sklepach stacjonarnych i supermarketach. Jak pokazują badania, klienci coraz chętniej kupują opony w internecie. Wśród komponentów samochodowych sprzedawanych online, odpowiadają one za 46 proc. przychodów motoryzacyjnego e-handlu. Specjaliści z firmy Frost & Sullivan szacują, że sprzedaż internetowa opon to obecnie niecałe 8 proc. w przypadku klientów indywidualnych. Jednocześnie jednak liczby te systematycznie rosną – klienci coraz chętniej kupują w sieci, a eksperci szacują, że do 2020 r. udział e-handlu na rynku opon sięgnie 20 proc.

d1am43f

Dane te nie są zaskakujące, ponieważ obecnie serwisy internetowe, takie jak Oponeo.pl, proponują nam dobór i zakup odpowiedniego ogumienia przez internet, nawet z rozłożeniem płatności na raty, a ponadto umożliwiają synchronizację zakupu z montażem na wybranej stacji obsługi współpracującej z danym serwisem. Wygoda to zaś tylko jeden z wielu argumentów przemawiających za tym rozwiązaniem.

10 rzeczy, które powinien wiedzieć o oponach każdy kierowca
1. Każda opona na swojej krawędzi bocznej ma oznaczenie dotyczące rozmiaru, czyli szerokość, wysokość profilu i średnica (zestawienie trzech parametrów, np. 195/65/15). Te trzy parametry w połączeniu z wiedzą o marce i mocy silnika naszego auta pozwolą sprzedawcy dobrać nam idealne opony.
2. Wybierając markę opon, zajrzyjmy do testów ogumienia i wybierzmy coś z górnej półki. Jeżeli skorzystamy z zakupów przez internet, nawet dobre jakościowo opony możemy kupić w korzystnej cenie. Lepszą opcją jest wyszukanie okazji cenowej niż np. wybór opon używanych, które niestety nie zapewnią nam porównywalnego bezpieczeństwa na drodze.
3. Zakup opon z drugiej ręki nie zawsze wychodzi taniej. Nowe ogumienie jest objęte gwarancją i posłuży nam nawet na najdłuższych trasach, zapewniając bezpieczeństwo i wygodę. Używana opona po sezonie może wymagać ponownej wymiany, co znów naraża kierowcę na koszty, a ponadto znacznie zmniejsza komfort jazdy.
4. Przed zakupem warto przeprowadzić dogłębną analizę naszych potrzeb. Nie kupujmy w ciemno.
5. Nie zapominajmy o terminowej wymianie ogumienia z zimowego na letnie i odwrotnie. Ponad 90 proc. polskich kierowców deklaruje, że zmienia opony na zimowe. W oparciu o dane pochodzące z warsztatów samochodowych Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego szacuje jednak, że w rzeczywistości decyduje się na to zaledwie 2/3 zmotoryzowanych Polaków. (źródło)
6. Wymieniajmy opony terminowo. Ciepła zima może zachęcać do tego, żeby wcześniej zamienić „zimówki” na opony letnie. Dobrej jakości ogumienie radzi sobie nawet w dość niskich temperaturach, ale na drodze zawsze mogą zaskoczyć nas niespodzianki pogodowe. 7. Istotne jest regularne sprawdzanie ciśnienia w oponach. Zachowanie właściwych parametrów ich pracy wydłuża żywotność ogumienia.
8. Odpowiednie wyważenie kół eliminuje bicie felg, dzięki czemu zmniejszamy drgania koła, przekładające się na mniejsze zużycie elementów zawieszenia. 9. Nowe i odpowiednio dobrane opony podnoszą pewność kierowcy na drodze. Ma on zaufanie do swojego pojazdu, dzięki czemu prowadzi pewniej i sprawniej.
10. Ważne jest odpowiednie przechowywanie opon. Jeżeli nie zdecydujemy się na skorzystanie z przechowalni, pamiętajmy o odpowiedniej konserwacji – stosowanie specjalnych preparatów wydłuża żywotność ogumienia.

Auto może być narzędziem do pracy, niezbędnym środkiem transportu, a czasem również hobby. W tym kontekście należy szczególnie zwracać uwagę, że w każdym z tych przypadków opony decydują o komforcie i bezpieczeństwie.

d1am43f

Podziel się opinią

Share

d1am43f

d1am43f