Czym policja mierzy prędkość?
Stary typ wciąż najpopularniejszy
Postanowiliśmy sprawdzić, z czego korzystają mundurowi. Na kolejnych slajdach, przy każdym typie urządzenia napiszemy też o sytuacjach, które mogą wpłynąć na błędny pomiar.
Policja drogowa ma za zadanie dbanie o porządek na ulicach. Choć kierowcy woleliby, żeby zajmowała się ona jedynie kierowaniem ruchem, "drogówkę" najczęściej spotykamy, gdy mierzy prędkość przejeżdżających pojazdów. Postanowiliśmy sprawdzić, z czego korzystają mundurowi. Na kolejnych slajdach przy każdym typie urządzenia napiszemy też o sytuacjach, które mogą wpłynąć na błędny pomiar.
Ręczne mierniki radarowe - 858 szt.
To niestety wciąż najczęściej spotykana broń skierowana przeciwko kierowcom łamiącym przepisy. Najbardziej popularnym typem takiego urządzenia jest Iskra produkowana przez rosyjską firmę Simicon. Taki miernik jest gotowy do użycia po 3 sekundach od włączenia, a sam pomiar zajmuje 0,17 sekundy. Zakres obsługiwanych prędkości wynosi od 10 do 240 km/h. Mundurowy ma do dyspozycji trzy zakresy działania urządzenia: do 300 m do 500 m oraz do 800 m, a dodatkowo może przełączyć urządzenie w tryb mierzenia prędkości pojazdom zbliżającym się do niego, oddalającym się lub wszystkim. Te funkcje mają zwiększać dokładność Iskry. Mimo to sprzęt budzi uzasadnione kontrowersje, a mandaty niejednokrotnie otrzymują niewinni.