Trwa ładowanie...

Czy trzeba płacić podatek od wspólnych przejazdów?

Czy trzeba płacić podatek od wspólnych przejazdów?Źródło: Materiały prasowe
d4enl5o
d4enl5o

Wspólne przejazdy zyskały wielu entuzjastów, głównie ze względu na obniżenie kosztów dojazdu do szkoły czy pracy. Wszędzie, gdzie pojawiają się pieniądze, jest jednak również urząd skarbowy. Czy fiskus może zainteresować się kierowcami korzystającymi z tzw. carpoolingu?

Rozpoczęcie przygody z zabieraniem pasażerów jest prostsze, niż można byłoby sądzić. Niektórzy po prostu podwożą znajomych, którzy w ramach wdzięczności oferują pieniądze. Inni rejestrują się w jednym z internetowych serwisów ułatwiających skontaktowanie się kierowców z tymi, którzy zamierzają odbyć podróż. Można tam dowiedzieć się podstawowych informacji o osobie, z którą będzie przemierzać się kilometry trasy, a także poznać wysokość spodziewanej zapłaty.

Planowanie wspólnych przejazdów opiera się na dzieleniu między wszystkich uczestników podróży kosztów, jakie kierowca ponosi na danej trasie. Łączna suma pieniędzy, które otrzyma od pasażerów nie może być wyższa niż wydatki poniesione na podróż, czyli paliwo i ewentualne opłaty drogowe. W przeciwnym wypadku osiąga dochód i powinien zapłacić podatek.

d4enl5o

Czynnikiem, który odróżnia carpooling od zorganizowanego transportu zbiorowego jest fakt, że ten pierwszy odbywa się przy okazji podróży kierowcy, a nie wyłącznie na życzenie pasażera. Kierowca i tak musiałby ponieść wydatek na podróż, pasażerowie z kolei pozwalają jedynie na ograniczenie kosztów związanych z przejazdem.

Co w sytuacji, gdy kierowca często i regularnie oferuje miejsce w swoim aucie w zamian za partycypację w kosztach? Jeśli działalność odbywa się w sposób zorganizowany i ciągły, to taka osoba powinna zarejestrować działalność gospodarczą. Decyzja o tym, czy dane działania kwalifikują do założenia firmy należy do pracownika skarbówki. Warto też pamiętać, że prowadzący samochód służbowy (niezależnie czy zarejestrowanym na własną czy cudzą firmę), zobowiązany jest do odprowadzenia podatku od takiej działalności. Próba redukcji kosztów przez osobę poruszającą się autem firmowym z pewnością wzbudzi zainteresowanie fiskusa.

Źródło: Yanosik AutoStop

ll/moto.wp.pl

d4enl5o
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4enl5o
Więcej tematów