Trwa ładowanie...

Czy trzeba płacić podatek od wspólnych przejazdów?

Czy trzeba płacić podatek od wspólnych przejazdów?Źródło: Materiały prasowe
d1u6y09
d1u6y09

Wspólne przejazdy zyskały wielu entuzjastów, głównie ze względu na obniżenie kosztów dojazdu do szkoły czy pracy. Wszędzie, gdzie pojawiają się pieniądze, jest jednak również urząd skarbowy. Czy fiskus może zainteresować się kierowcami korzystającymi z tzw. carpoolingu?

Rozpoczęcie przygody z zabieraniem pasażerów jest prostsze, niż można byłoby sądzić. Niektórzy po prostu podwożą znajomych, którzy w ramach wdzięczności oferują pieniądze. Inni rejestrują się w jednym z internetowych serwisów ułatwiających skontaktowanie się kierowców z tymi, którzy zamierzają odbyć podróż. Można tam dowiedzieć się podstawowych informacji o osobie, z którą będzie przemierzać się kilometry trasy, a także poznać wysokość spodziewanej zapłaty.

Planowanie wspólnych przejazdów opiera się na dzieleniu między wszystkich uczestników podróży kosztów, jakie kierowca ponosi na danej trasie. Łączna suma pieniędzy, które otrzyma od pasażerów nie może być wyższa niż wydatki poniesione na podróż, czyli paliwo i ewentualne opłaty drogowe. W przeciwnym wypadku osiąga dochód i powinien zapłacić podatek.

d1u6y09

Czynnikiem, który odróżnia carpooling od zorganizowanego transportu zbiorowego jest fakt, że ten pierwszy odbywa się przy okazji podróży kierowcy, a nie wyłącznie na życzenie pasażera. Kierowca i tak musiałby ponieść wydatek na podróż, pasażerowie z kolei pozwalają jedynie na ograniczenie kosztów związanych z przejazdem.

Co w sytuacji, gdy kierowca często i regularnie oferuje miejsce w swoim aucie w zamian za partycypację w kosztach? Jeśli działalność odbywa się w sposób zorganizowany i ciągły, to taka osoba powinna zarejestrować działalność gospodarczą. Decyzja o tym, czy dane działania kwalifikują do założenia firmy należy do pracownika skarbówki. Warto też pamiętać, że prowadzący samochód służbowy (niezależnie czy zarejestrowanym na własną czy cudzą firmę), zobowiązany jest do odprowadzenia podatku od takiej działalności. Próba redukcji kosztów przez osobę poruszającą się autem firmowym z pewnością wzbudzi zainteresowanie fiskusa.

Źródło: Yanosik AutoStop

ll/moto.wp.pl

d1u6y09
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1u6y09
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj