Trwa ładowanie...
d1u6y09

Czy straż miejska może podać do sądu za niewskazanie kierowcy?

d1u6y09
d1u6y09

Fotoradary służące do karania kierowców, którzy przekraczają prędkość, dzielą się na dwa typy – dobrze oznakowane stacjonarne urządzenia ITD oraz przenośne wykorzystywane przez straże miejskie i gminne. Te drugie stają w różnych miejscach i budzą dużo więcej kontrowersji, również natury prawnej. Nadal nie wiadomo, czy straż miejska może skierować do sądu wniosek o ukaranie właściciela samochodu za niewskazanie kierowcy. Decyzję ma podjąć Sąd Najwyższy.

Straże miejskie i gminne mają możliwość karania kierowców przekraczających prędkość. Do tego celu wykorzystują przenośne fotoradary należące do gmin, a urządzenia te są cennym źródłem pieniędzy dla samorządów. Problem powstaje w sytuacji, gdy to nie właściciel samochodu siedział za kierownicą. Według prawa ma wtedy obowiązek wskazania osoby winnej wykroczenia, a jeśli tego nie zrobi straż miejska ma prawo ukarania go. Co jednak, jeśli właściciel samochodu nie przyjmie mandatu? Zdaniem rzecznika praw obywatelskich, straże miejskie i gminne nie mają uprawnień, aby skierować taką sprawę do sądu.

Uwagą RPO zajmuje się teraz Sąd Najwyższy, który rozpatruje kolejne wnioski o kasację w sprawach właścicieli samochodów ukaranych na wiosek straży miejskich. SN odroczył sprawę i ma się nią zająć w powiększonym składzie – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”. Szczególne traktowanie tego zagadnienia spowodowane jest dużą liczbą podobnych spraw i sporych wątpliwości samych sędziów.

Nie jest to pierwszy raz kiedy SN zajmuje się możliwością kierowania przez straż miejską do sądu wniosku o ukaranie właściciela, który unika wskazania kierowcy. Co ważne – nawet sędziowie Sądu Najwyższego wydawali do tej pory różne wyroki. Dwa razy już SN orzekł, że RPO ma rację i straż miejska nie może skierować wniosku do sądu, ale raz (w kwietniu 2014 r.) zdecydował odwrotnie.

Choć decyzja SN nie oznacza pewności, że w przyszłości wszystkie wyroki będą zapadać po myśli oskarżonych i RPO, to w praktyce uchwała poszerzonego składu Sądu Najwyższego przyniesie podobny skutek. Niezależnie od tego, jaki będzie wyrok SN, niedługo może on nie mieć znaczenia. Rząd już przygotowuje nowelizację ustawy, która zakłada odebranie strażom miejskim i gminnym fotoradarów i przekazać ich do ITD.

(źródło: Dziennik Gazeta Prawna)

sj/tb/sj, moto.wp.pl

d1u6y09
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1u6y09
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj