Trwa ładowanie...
rzym
21-12-2015 10:11

Czy naprawdę wszystkie drogi prowadzą do Rzymu?

Czy naprawdę wszystkie drogi prowadzą do Rzymu?Źródło: GDDKiA/Marek Kocjan
d5n3yve
d5n3yve

Około 500 000 dróg w Europie prowadzi do Rzymu - obliczyli eksperci z grupy badawczej Moovel Lab. Przy pomocy programu komputerowego postanowili przekonać się, czy nadal prawdą jest pochodzące z czasów starożytnych powiedzenie "Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu".

Jak poinformowały włoskie media, niemieccy eksperci stworzyli mapę wszystkich dróg na Starym Kontynencie, a następnie zaznaczyli na niej te, którymi można dojechać do Wiecznego Miasta. Analizując wszystkie szlaki komunikacyjne od Hiszpanii po Rosję i od Norwegii po Grecję, ustalili, że pół miliona z nich prowadzi z ponad 3,3 mln miejsc do stolicy Włoch.

Prasa podkreśliła, że znane wszystkim przysłowie odnoszące się do centralnego położenia Cesarstwa Rzymskiego i zbudowanej wówczas doskonałej sieci drogowej to coś więcej niż tylko zwykła metafora. Jest w nim sporo prawdy.

Eksperci w swych obliczeniach poszli znacznie dalej, bo w poszukiwaniu dróg, którymi można dostać się do Rzymu, przenieśli także swą uwagę na USA. Nakreślili sieć wszystkich tras, które prowadzą do 10 amerykańskich miast i miasteczek o nazwie Roma bądź Rome.

d5n3yve

Źródło: PAP

ll

d5n3yve
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d5n3yve
Więcej tematów