Trwa ładowanie...
d43qzxh
18-07-2014 15:09

Czy jazda motocyklem bez prawa jazdy kat. A jest bezpieczna?

Share
d43qzxh

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy, w myśl której osoby posiadające co najmniej od trzech lat prawo jazdy kategorii B, będą mogły jeździć motocyklami o pojemności silnika do 125 cm sześciennych. Motocykliści są podzieleni w sprawie tych zmian. Jedni chwalą nowe przepisy, inni obawiają się o bezpieczeństwo na drogach.

Wielu ekspertów tłumaczy, że nie ma dużej różnicy w jeździe małym skuterem o pojemności do 50 cm3, a większą „125-ką”. W tym drugim przypadku może być nawet bezpieczniej, gdyż podróżujący małymi motocyklami będą w stanie jechać z taką samą prędkością jak inne pojazdy. Szczególnie na wsiach, gdzie skutery coraz częściej stają się alternatywą dla rowerów, problemem są jednoślady jadące ponad połowę wolniej niż inni uczestnicy ruchu. Możliwość jazdy mocniejszymi skuterami i motocyklami może też zachęcić więcej osób, do wyboru takiego środka transportu, a to przełoży się na zmniejszenie korków w miastach.

Dodatkowo specjaliści zwracają uwagę, że najważniejszy jest rozsądek kierującego. Jeśli będzie jeździł zgodnie z przepisami, to nie stworzy zagrożenia dla innych uczestników ruchu. Większy problem zauważają w fakcie, że spora liczba motocyklistów porusza się najszybszymi maszynami nie mając do tego uprawnień, a policja ignoruje ten fakt.

Choć ten model przepisów sprawdził się już w wielu krajach Europy (np. Francji, Włoszech, Wielkiej Brytanii czy w Czechach), to część motocyklistów i policjantów nie jest do niego przekonana. Według nich prowadzenie motocykla o mocy 15 KM, to coś zupełnie innego niż jazda samochodem lub rowerem. Zwracają uwagę na zagrożenia wynikające z uzyskiwanych prędkości i braku odpowiedniego przygotowania.

d43qzxh

Patrząc na inne kraje, nie należy spodziewać się lawinowego wzrostu liczby wypadków z udziałem niedoświadczonych motocyklistów. Jak będzie w rzeczywistości? O tym przekonamy się najpóźniej w przyszłym sezonie motocyklowym. Pewne natomiast jest to, że najważniejszy jest rozsądek kierujących, niezależnie od tego, czy posiadają prawo jazdy kat. A, czy nie.

sj/tb/sj, moto.wp.pl

d43qzxh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d43qzxh
d43qzxh
Więcej tematów