Trwa ładowanie...

Coraz więcej samochodów ma produkcyjne wady

Coraz więcej samochodów ma produkcyjne wadyŹródło: mat. prasowy
d28szw9
d28szw9

Z roku na rok pogarsza się jakość produkowanych na świecie samochodów. W ubiegłym roku, tylko w USA producenci wezwali do serwisów właścicieli ponad 51 mln. pojazdów, organizując 868 kampanii serwisowych. To wynik gorszy niż rok wcześniej, kiedy to po raz pierwszy w historii do naprawy musiało pojechać nieco ponad 50 mln. aut.

Co gorsza, jak podaje amerykańska agencja bezpieczeństwa ruchu drogowego NHTSA, 25 proc. z wezwanych do serwisów pojazdów, nigdy tam się nie pojawiło i nie zostało naprawionych. Według przedstawicieli agencji to, że aż tak duży odsetek aut porusza się po drogach bez koniecznych modyfikacji, stwarza bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa.

Za przykład takiego działania została podana ostatnia wpadka japońskiego producenta poduszek gazowych Takata. Firma od lat ukrywała wady konstrukcyjne swoich produktów, a obecnie z ich skutkami wiązane jest 9 potwierdzonych wypadków śmiertelnych i ponad 100 rannych osób. Do serwisów wezwano właścicieli ponad 34 mln. samochodów.

W ubiegłym roku w Pittsburgu zginął nastoletni kierowca, w którego samochodzie eksplodował bez przyczyny airbag produkcji Takaty. Ofiara odkupiła wcześniej samochód od jednego ze swoich krewnych. Niestety, mimo że kampania przywoławcza tego modelu, w związku z fuszerką Takaty, trwała od 2010 roku, auto nigdy nie pojawiło się w serwisie.

NHTSA od ubiegłego roku rozpoczęło kampanię informacyjną, dotycząca właśnie akcji naprawczych dla samochodów oferowanych na rynku amerykańskim. W jej ramach kierowcy są edukowani gdzie i jak szukać informacji o ewentualnych akcjach dotyczących posiadanego modelu auta. Taka kontrola informacji na podstawie nr. VIN jest zalecana dwukrotnie w ciągu roku, a po znalezieniu na liście swojego samochodu, należy jak najszybciej odwiedzić autoryzowany serwis, celem dokonania niezbędnych usprawnień.

W Polsce informacje o tego typu akcjach publikowane są na stronach Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w zakładce „Powiadomienia o produktach niebezpiecznych”.

BC

d28szw9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d28szw9
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj