Trwa ładowanie...
de07kpr

Co zrobić podczas dachowania. Poznaj zasady i wydostań się z auta

Przy dużej prędkości nietrudno o wypadek na drodze. Wystarczy ułamek sekundy, by stracić panowanie nad kierownicą i w konsekwencji wypaść z jezdni. Gdy samochód wyląduje na dachu, nieodpowiednie zachowanie może przysporzyć jeszcze więcej kłopotów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sytuacja na drodze może zmieniać się bardzo dynamicznie
Sytuacja na drodze może zmieniać się bardzo dynamicznie (Shutterstock.com)
de07kpr

Niebezpieczne wydarzenie, takie jak dachowanie samochodu, wymaga odpowiedniej reakcji. Jeśli zachowasz zdrowy rozsądek, możesz uniknąć poważnych obrażeń.
Gdy samochód skończy koziołkować i zatrzyma się na dachu, kierowca i pasażerowie będą wisieć na pasach bezpieczeństwa. Ta pozycja jest dość stabilna i jeśli osoby poszkodowane czują się na siłach, mogą spróbować samodzielnie uwolnić się z potrzasku. Jeśli natomiast nie masz takiej możliwości, lepiej czekać na pomoc z zewnątrz.

Nie odpinaj pasów

To podstawowy błąd, który może kosztować cię zdrowie. Jeżeli zawiśniesz na pasach bezpieczeństwa, to ich odpięcie raczej nie wchodzi w grę. Wtedy uderzysz całym ciężarem ciała w podłoże, a to może przyczynić się do uszkodzenia szyjnego odcinka kręgosłupa. W efekcie nawet jeśli podczas kolizji nie odniesiesz poważnych obrażeń, będziesz wymagać hospitalizacji i długiej rekonwalescencji.

Czasem największym problemem podczas wypadku jest wyswobodzenie się z potrzasku Shutterstock.com
Czasem największym problemem podczas wypadku jest wyswobodzenie się z potrzasku

Zawczasu pomyśl o drodze ucieczki

Na szczęście istnieje sposób na to, by wydostać się z auta samodzielnie. Przede wszystkim musisz jednak pomyśleć o tym, jak wydostać się z auta. Dlatego wykorzystaj swoją pozycję do tego, by pozbyć się przedniej szyby samochodu, przez którą będziesz mógł się ewakuować. Najlepiej użyć do tego stóp, kilka solidnych uderzeń powinno poradzić sobie z wypchnięciem szyby na zewnątrz.
Jeśli natomiast nie masz tyle siły, warto nosić ze sobą profesjonalny zbijak do szyb bądź użyć innego twardego narzędzia. Musisz przy tym zachować szczególną ostrożność, gdyż opadające kawałki szkła mogą cię dotkliwie poranić, na wszelki wypadek lepiej owinąć dłoń kawałkiem materiału. Zaletą zbijaka jest to, że nawet w rozgardiaszu powstałym przy uderzeniu zawsze będziesz wiedzieć, gdzie się znajduje – przy stacyjce, razem z kluczykami. W ten sposób możesz mieć pewność, że wydostaniesz się z auta po odpięciu pasów.

Zadbaj o odpowiednie podparcie

Gdy już utorujesz sobie drogę ucieczki, spróbuj zapewnić sobie odpowiednie podparcie dla nóg. Należy podnieść je możliwie jak najwyżej, tak by opierały się o podsufitkę. Dopiero gdy staniesz w miarę pewnie, możesz spróbować odpiąć pasy bezpieczeństwa. Jeśli w wyniku uderzenia mechanizm blokujący się zatnie, konieczne będzie ich przecięcie. W tym celu warto zaopatrzyć się w niewielki nożyk, który poradzi sobie z wzmocnionymi pasami. Można zabrać ze sobą niewielki nożyk na wszelki wypadek bądź posłużyć się ostrzem dołączonym do wielu multitooli samochodowych.

de07kpr

Podziel się opinią

Share

de07kpr

de07kpr