Trwa ładowanie...
13-05-2016 12:55

Ciężarówki jak samochody Tesli? Firma Nicola Motor chce być rewolucjonistą transportu drogowego

Ciężarówki jak samochody Tesli? Firma Nicola Motor chce być rewolucjonistą transportu drogowegoŹródło: zdjęcie producenta
d6y8xdh
d6y8xdh

Niewątpliwy sukces Tesla Motors i ich elektrycznych modeli ciągnie za sobą rzeszę naśladowców. Pośród nich są tacy jak Nicola Motor Corporation - amerykańska firma, która transport drogowy chce przestawić na elektryczność. Nowy producent właśnie zaprezentował projekty swoich pro-ekologicznych ciężarówek.

Nieprzypadkowy wydaje się tu także wybór nazwy, bowiem serbski wynalazca i pionier elektryczności Tesla, miał na imię Nikola. Ale innych związków z firmą Elona Muska, poza branżą, na razie dopatrzyć się nie można. Sztandarowym produktem wagi ciężkiej z firmy NMC ma być 2000-konny ciągnik siodłowy, zdolny zabrać ze sobą 36 ton ładunku na trasę minimum 1300 km, po całkowitym naładowaniu akumulatorów. Pojazd według tamtejszych standardów ma być rejestrowany w klasie 8. pojazdów ciężarowych (o masie składu przekraczającej 14 ton).

Źródłem napędu jest sześć silników elektrycznych, generujących 116 600 Nm momentu obrotowego i zasilanych przez zestaw 320-kWh akumulatorów chłodzonych cieczą, których nigdy nie podłącza się do zewnętrznego źródła prądu. Jak to możliwe? Za ich ładowanie odpowiada napędzany gazem CNG agregat o mocy 400 kW i uruchamiający się w momencie konieczności uzupełnienia energii w bateriach. Według producenta, dzięki takiemu rozwiązaniu załadowana ciężarówka Nicola One jest w stanie podjechać pod wzniesienie o nachyleniu 6 proc. z maksymalną prędkością 100 km/h. Jej standardowe, napędzane silnikami spalinowymi odpowiedniki osiągają w tym przypadku prędkość 60 km/h. Podczas zjazdu z takiego wzniesienia system odzyskiwania energii będzie ładować akumulatory.

Jak zapewniają przedstawiciele NMC, zasilany gazem agregat wytwarza znacznie mniej szkodliwych spalin niż jakakolwiek porównywalna ciężarówka z silnikiem wysokoprężnym. Agregat jednak nie jest uzależniony jedynie od paliwa CNG, może pracować (w zależności od zamówionej wersji) na oleju napędowym lub benzynie.

(fot. zdjęcie producenta)
Źródło: (fot. zdjęcie producenta)

Wśród nowinek technologicznych, zastosowanych w Nicola One, są: niezależne zawieszenie wszystkich sześciu kół, co ma zapewniać znacznie większy komfort pracy kierowcy oraz system Torque Vectoring.

d6y8xdh

TV to elektroniczny system kontroli wszystkich kół, możliwy dzięki napędzaniu ich przez sześć niezależnych silników elektrycznych. Komputer ma możliwość odczytu danych z każdego z nich i ewentualny wpływ na prędkość obrotową. Poprawiać to ma trakcję, zwrotność i kontrolę nad samochodem. Dzięki usunięciu z konstrukcji takich elementów jak silnik spalinowy, układ napędowy i dyferencjały, udało się obniżyć masę pojazdu znacznie ponad tonę, co ma bezpośredni wpływ na wysokość spalania i emisję substancji szkodliwych. Jak podaje producent, jeden przejechany kilometr w Nicola One będzie tańszy o niemal 50 centów, w porównaniu z tradycyjną ciężarówką.

Chociaż projekt NMC jeszcze nie wyszedł poza wizualizacje komputerowe, to firma przyjmuje już przedpłaty na pierwsze samochody. Zaliczka wynosi 1500 USD na pojazd o wartości 375 tys. dolarów. Dla pierwszych 5 tys. klientów firma przewiduje szereg atrakcyjnych dodatków, w stylu bezpłatnego assistance.

BC

d6y8xdh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d6y8xdh
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj