Trwa ładowanie...

Chrapiesz? Możesz stracić pracę za kierownicą

d1wuq1e
d1wuq1e

Z nadejściem nowego roku w życie wchodzą zmodernizowane unijne przepisy, dotyczące obowiązkowych kontroli medycznych jakim muszą poddawać się kierowcy zawodowi. Zgodnie z nimi, lekarze będą zobowiązani przeprowadzić badania pod względem zaburzeń oddychania podczas snu.

- Chrapanie jest objawem tego, że trudniej oddychamy w nocy. Jeśli trudniej oddychamy, płycej śpimy. Jeśli płycej śpimy, jesteśmy niewyspani - komentuje dr Michał Skalski, specjalista leczenia zaburzeń snu. Ekspert dodaje, że pacjenci chrapiący postrzegają siebie jako osoby cierpiące na nadmierną senność. Tymczasem, tak naprawdę cierpią na bezsenność, bo ich sen nie jest regenerujący. A niewypoczęci stwarzają zagrożenie na drodze.

Z takiego założenia wychodzą specjaliści Komisji Europejskiej, którzy zauważają, że osoby cierpiące na zaburzenia oddechu podczas snu (obstructive sleep anoea syndrome - OSAS), częściej są sprawcami wypadków i kolizji. Z przeprowadzonych badań wynika, że OSAS ma równie istotny wpływ na kierowcę, co alkohol czy medykamenty. Osoby cierpiące na tę przypadłość podlegają aż sześciokrotnie większemu zagrożeniu wypadkiem, niż osoby bez tego typu problemów.

x-news.pl/BC

d1wuq1e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1wuq1e
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj