Chevrolet wprowadza nowoczesne materiały w modelu Corvette
W ciągu 60 lat historii w modelu Corvette zadebiutowało wiele lekkich, nowatorskich materiałów, które miały za zadanie poprawić osiągi - od włókien szklanych nadwozia w 1953 roku po aluminiowe podwozie w wersji z 2014 roku, która jest lżejsza od poprzedniczki o 44,9 kg.
Stopy z pamięcią kształtu - zwykle wykonane z połączenia miedzi, aluminium i niklu lub niklu z tytanem - należą do grupy materiałów, które pod wpływem ciepła, nacisku, pola magnetycznego lub energii elektrycznej mogą zmieniać kształt, wytrzymałość i/lub sztywność. Stopy te "zapamiętują" swój oryginalny kształt, do którego powracają po ustaniu działania wymienionych powyżej czynników.
W nowym Chevrolecie Corvette stopy metali z pamięcią kształtu - wykorzystując ciepło energii elektrycznej - uchylają klapę otworu wentylacyjnego po otwarciu pokrywy bagażnika, aktywując się automatycznie, podobnie jak oświetlenie przedziału bagażowego. Linka wykonana ze specjalnego materiału kurczy się i przesuwa ramię dźwigni, co uchyla klapę otworu wentylacyjnego i tym samym umożliwia swobodne zamknięcie pokrywy bagażnika. Po jej zatrzaśnięciu dopływ prądu zostaje odcięty, linka stygnie i powraca do swojego wyjściowego kształtu, co powoduje zamknięcie klapy wentylacyjnej i zapobiega wychłodzeniu wnętrza.
Stopy metali z pamięcią kształtu pozwalają również obniżyć masę własną pojazdu, co ma korzystny wpływa na osiągi i oszczędność paliwa. Mechanizm użyty w najnowszej generacji modelu Corvette jest o około 0,5 kg lżejszy od konwencjonalnych rozwiązań.
sj, moto.wp.pl