Trwa ładowanie...
dkq292e
dkq292e
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Chcą wydłużenia ważności kart parkingowych dla niepełnosprawnych

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
dkq292e

Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny chce, by stare karty parkingowe dla niepełnosprawnych, pozwalające na parkowanie na "kopertach", były ważne do połowy 2015 r., a nie jedynie do końca listopada. Nowe karty wydawane są od lipca.

Komisja przyjęła w środę projekt nowelizacji przepisów. Teraz trafi on do marszałka Sejmu i do dalszych prac legislacyjnych. Nowe przepisy dotyczące wydawania kart wprowadziła nowelizacja Prawa o ruchu drogowym, która weszła w życie 1 lipca. Zmiany miały ukrócić nadużycia związane z używaniem kart parkingowych dla niepełnosprawnych, które były wydawane bezterminowo. Stare karty będą ważne nie dłużej niż do końca listopada 2014 r.

Przewodniczący komisji Stanisław Pięta (PO) argumentował w środę, że wydłużenie obowiązywania kart do połowy przyszłego roku jest konieczne ze względu na duży napływ wniosków o orzeczenie niepełnosprawności. W ocenie Pięty powiatowe komisje oceniające niepełnosprawność mogłyby nie zdążyć z wydawaniem orzeczeń przed 30 listopada. Zgodnie z nowelizacją uprawnionymi do otrzymania nowych kart parkingowych są obecnie osoby o znacznym albo umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, mające znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się. Nowe karty są imienne, wydawane na okres ważności orzeczenia o niepełnosprawności, jednak nie dłużej niż na pięć lat. Placówki obsługujące osoby niepełnosprawne otrzymują karty parkingowe na okres trzech lat. Od stycznia 2016 r. ma zacząć funkcjonować elektroniczna centralna ewidencja kart parkingowych.

dkq292e

W Kodeksie wykroczeń dodano nowe wykroczenie - posługiwanie się w sposób nieuprawniony kartą parkingową dla osób niepełnosprawnych. Za posługiwanie się kartą bez związku z przewozem osoby niepełnosprawnej lub kartą osoby zmarłej będzie można dostać grzywnę do 2 000 zł. W zmianach określona została także minimalna liczba miejsc postojowych zagwarantowanych dla pojazdów osób niepełnosprawnych. Tam, gdzie miejsc parkingowych jest w sumie od 6 do 15, ma to być co najmniej jedno miejsce, od 16 do 40 - co najmniej dwa miejsca, od 41 do 100 - co najmniej trzy miejsca, a powyżej 100 miejsc postojowych - przynajmniej 4 proc. ogólnej liczby miejsc.

Według resortu infrastruktury obecnie w Polsce wydanych jest ponad 650 tys. kart parkingowych, resort pracy oceniał, że jest ich od 900 000 do 1,2 mln. Wiele z nich używanych było w sposób nieuprawniony - często były podrabiane, korzystano z kart osób, które już zmarły, lub wystawionych na członków rodzin mieszkających w innym rejonie kraju. Według szacunków autorów ustawy po nowelizacji w obiegu pozostanie 200-300 000 kart.

Źródło: PAP

ll/tb/ll, moto.wp.pl

Największy wybór samochodów w najlepszych cenach! Kliknij i sprawdź oferty!

dkq292e

Podziel się opinią

Share

dkq292e

dkq292e