Trwa ładowanie...
ycipk-3jpcs1

CEPiK 2.0 ma działać bezbłędnie. Ministerstwo określiło termin

Część spośród osób, które w ostatnich tygodniach musiały zarejestrować samochód, albo dokonać zmian w dokumentach, spotkało się z dużymi problemami przy urzędowym okienku. Ich powodem było wdrożenie Centralnej Ewidencji Pojazdów w wersji 2.0. Ministerstwo Cyfryzacji zapowiada, że do końca roku 2017 problemy znikną.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Centralna Ewidencja Pojazdów wciąż zawodzi w pojedynczych przypadkach, ale problemy mają niebawem zniknąć
Centralna Ewidencja Pojazdów wciąż zawodzi w pojedynczych przypadkach, ale problemy mają niebawem zniknąć (East News, Fot: Piotr Kamionka/REPORTER)
ycipk-3jpcs1

W wywiadzie dla „Bussines Insidera” dr Maciej Kawcki, doradca w gabinecie politycznym Ministerstwa Cyfryzacji, stwierdził, że zgodnie z założeniami CEP 2.0 miał osiągnąć stabilność w połowie grudnia, a realnie proces ten zakończy się jeszcze przed nadejściem 2018 roku. Jeśli okaże się to prawdą, z ulgą odetchną pracownicy stacji kontroli pojazdów, urzędnicy wydziałów komunikacji, a przede wszystkim zmotoryzowani.

Od wprowadzenia CEP-u 2.0, czyli od 13 listopada, system nie popisał się niezawodnością. W pierwszej kolejności problem odczuli diagności. Wiele stacji kontroli pojazdów miało trudności z zyskaniem dostępu online do nowej bazy. Część osób, które przyjeżdżały do przeglądu, musiało więc odejść z kwitkiem. Niewiele lepiej było w urzędach. Jak się okazało, błędy w nowym systemie uniemożliwiały rejestrowanie samochodów.

Ministerstwo Cyfryzaji i Centralny Ośrodek Informatyki pracowały nad poprawą sytuacji i w nocy z 28 na 29 listopada wprowadzono aktualizację systemu, zawierającą 47 poprawek. To rozwiązało najczęściej występujące problemy, ale nie zlikwidowało wszystkich. Od tamtej pory korekty wprowadzane są na bieżąco. Jak działa system?

ycipk-3jpcs1

- Prawie wszystkie spośród blisko 4800 stacji kontroli pojazdów funkcjonują w pełnej łączności z CEP-em 2.0 - mówi Wirtualnej Polsce Leszek Turek, prezes zarządu Polskiej Izby Stacji Kontroli Pojazdów. - W części tych nielicznych przypadków braku łączności wina leży po stronie stacji kontroli pojazdów. Nastąpiła pełna stabilizacja systemu - dodaje Leszek Turek.

Nieco gorzej jest w urzędach. W wielu jednostkach samorządowych można jeszcze napotkać ogłoszenia o trudnościach z rejestracją pojazdów. Wrocławscy urzędnicy poinformowali nas, że problemy wciąż mają miejsce, ale nie są tak nagminne jak wcześniej.

- Zdarzają się takie konfiguracje danych, takich jak marka i model samochodu, rok produkcji czy pojemność i moc silnika, które powodują błędy i uniemożliwiają rejestrację - przyznał Igor Ryciak, rzecznik prasowy Centralnego Ośrodka Informatyzacji. - Teraz są to już jednak pojedyncze przypadki. Nasz zespół stabilizacyjny pracuje bardzo intensywnie, pracownicy COI jeżdżą też do urzędów i na miejscu pomagają urzędnikom w przezwyciężaniu trudności.

Miejmy nadzieję, że nad nową bazą danych szybko uda się w pełni zapanować, bo to jeszcze nie koniec zmian. Nowa wersja Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców powstaje, by umożliwić uruchomienie nowych usług dla zmotoryzowanych, a przede wszystkim ze względu na konieczność poprawy jakości bazy danych tworzonej poprzez wpisy dokonywane przez urzędników zajmujących się rejestracją pojazdów i diagnostów badających ich stan techniczny. Ostatni etap modyfikacji CEPiK-u zakończy się 4 czerwca 2018 roku.

ycipk-3jpcs1
Polub WP Moto
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-3jpcs1

ycipk-3jpcs1
ycipk-3jpcs1