Trwa ładowanie...

Ceny paliwa hamują. Można spodziewać się obniżek

Wszystko wskazuje na to, że na początku czerwca nie będzie prognozowanych wcześniej podwyżek cen paliw. Zamiast tego należy spodziewać się stabilizacji cen, a może nawet obniżek.

Ceny paliwa hamują. Można spodziewać się obniżekŹródło: East News, fot: Adam STASKIEWICZ
dknzszw
dknzszw

W ostatnich dniach za litr benzyny 95 kierowcy musieli wydać średnio 5,25 zł, olej napędowy i autogaz nie zmieniły swoich cen i kosztowały średnio w kraju odpowiednio 5,19 i 2,24 zł/l. Może być jednak taniej. Rafinerie obniżyły ceny benzyny - o 60 zł na metrze sześciennym - oraz oleju napędowego - o 40 zł na metrze sześciennym.

Jakich wartości na pylonach należy spodziewać się przy tankowaniu początkiem czerwca? Średnia krajowa cena popularnej benzyny 95 powinna mieścić się w przedziale 5,20-5,31zł za litr. Kierowcy samochodów z silnikiem Diesla za litr oleju napędowego mogą wydać nawet mniej niż ostatnio, bo jest szansa, że ceny będą się mieścić pomiędzy 5,10 a 5,21 zł/l.

W nadchodzącym tygodniu może też spaść cena LPG. W pierwszym tygodniu czerwca ceny autogazu na stacjach powinny mieścić się w przedziale 2,19-2,26 zł/l.

Część kierowców za notowane w ostatnich tygodniach podwyżki wini właścicieli stacji paliw. Czy rzeczywiście tak dużo zarabiają oni na paliwie? Średnia modelowa marża stacji paliw uzyskiwana na litrze benzyny bezołowiowej 95 w maju - według danych e-petrol.pl - wyniosła 1 grosz na litrze, ale dodatni wynik udało się obronić wyłącznie lepszym początkiem miesiąca, bowiem w ostatnich dniach modelowa marża detaliczna w przypadku tego paliwa wyniosła minus 5 groszy na litrze. W przypadku oleju napędowego średnia marża detaliczna w maju wyniosła wg obliczeń e-petrol.pl 4 grosze na litrze, a na autogazie właścicielowi stacji zostawało 13 gr z każdego sprzedanego litra paliwa.

dknzszw

Majowe wartości marży są relatywnie niskie, jeśli weźmiemy pod uwagę paliwa podstawowe, jednak trzeba pamiętać, że sprzedaż paliw trwa cały rok, a właściciele stacji już dawno przyzwyczaili się do chwilowych trudności. Od początku roku średnia modelowa marża detaliczna na sprzedaży benzyny bezołowiowej 98 wyniosła wg e-petrol.pl 19 gr/l, w przypadku odmiany 95 było to 13 gr/l, a dla diesla marża detaliczna wyniosła 19 gr/l.

dknzszw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dknzszw
Więcej tematów