Trwa ładowanie...
d3u1ba6

Ceny paliw: tak tanio w 2017 roku jeszcze nie było

Obniżki cen ropy i ostatnie umocnienie złotego wobec dolara sprzyjają spadkom cen paliw na stacjach. Eksperci przewidują, że to jeszcze nie koniec obniżek przy dystrybutorach.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Tankowanie.
Tankowanie. (WP.PL, Fot: Marek Wieliński)
d3u1ba6

Za litr benzyny 95 płacimy obecnie około 4,67 zł, benzyny 98 – 4,98 zł, oleju napędowego – 4,53 zł, autogazu – 2,19 zł. W tym tygodniu obniżki wynosiły średnio 5 -6 groszy na litrze benzyn i diesla, autogaz potaniał o 3 grosze na litrze. W sumie od początku marca spadki wynoszą odpowiednio 12 i 7 gr/l.

Najmniej za benzyny i olej napędowy zapłacimy w województwie dolnośląskim, tu litr bezołowiowej 95 i diesla kosztuje odpowiednio 4,57 zł i 4,45 zł. Najdroższą benzynę mamy w województwie zachodniopomorskim (4,73 zł), a olej napędowy w województwie warmińsko-mazurskim (4,60 zł/l). Najmniej za litr autogazu płacimy w województwach łódzkim i świętokrzyskim - 2,15 zł, podczas gdy w województwie zachodniopomorskim najwięcej - 2,25 zł.

W porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego wszystkie paliwa są jednak wyraźnie droższe. Różnice wynoszą odpowiednio: benzyna 95 - 62 gr/l, olej napędowy - 63 gr/l, a LPG - 54 gr/l.

d3u1ba6

Z dużym prawdopodobieństwem ceny paliw (Pb, ON) na stacjach będą spadać także w kolejnym tygodniu, mimo iż na rynku hurtowym tempo obniżek wyraźnie wyhamowało. Możemy liczyć na obniżki rzędu 5 groszy na litrze.

Mijający tydzień na rynku ropy naftowej przyniósł wyhamowanie tempa spadków cen. Ceny ropy Brent zdołały póki co obronić stawki w rejonie 50 dolarów za baryłkę. W piątek rano ropa Brent w Londynie kosztowała 51,50 dolarów za baryłkę. Kwestią kluczową dla dalszego kierunku ruchu cen ropy będzie decyzja OPEC odnośnie limitów produkcji w II połowie roku.

Arabia Saudyjska podkreśla swoją determinację w kwestii zrównoważenia światowego rynku ropy naftowej i nie wyklucza decyzji o przedłużeniu cięć produkcji na II połowę roku. Póki co ceny ropy nie powinny dalej spadać, tym bardziej że dodatkowym wsparciem dla rynku jest obserwowane osłabienie dolara.

Źródło: BM Reflex

d3u1ba6

Podziel się opinią

Share

d3u1ba6

d3u1ba6