*Ostatni tydzień października zgodnie z oczekiwani przyniósł dalsze obniżki cen paliw na stacjach. Średnio w kraju litr Pb95 potaniał 5 gr. do poziomu 5,42 PLN. Za olej napędowy zapłacimy natomiast 4 gr./l mniej i jego średnia detaliczna cena w kraju to obecnie 5,48 PLN/l. *
Wyhamowanie tempa umocnienia złotówki i powrót cen ropy Brent w rejon 110 USD/bbl wyraźnie zmniejszają szanse na dalsze obniżki cen paliw na stacjach. Najprawdopodobniej w najbliższych dniach poziom cen paliw pozostanie stabilny.
Podkreślenia wymaga fakt znacznego zróżnicowania cen paliw w kraju - szczególnie benzyny. Litr Pb95 na pojedynczych stacjach kupimy zarówno w granicach 5,10 PLN/l jak i ponad 5,65 PLN/l. Różnice cen wynikają z dysproporcji w poziomie marż detalicznych i charakterystyki konkurencji rynku lokalnego. Średni krajowy poziom cen Pb95 (5,42 PLN/l) jest 29 gr./l (5 proc.) niższy w porównaniu z rokiem ubiegłym. Za olej napędowy z kolei płacimy obecnie 21 gr./l (3,7 proc.) mniej niż przed rokiem.
Najtańszymi regionami kraju biorąc pod uwagę średnie ceny benzyny i diesla są województwa pomorskie, małopolskie i świętokrzyskie. Poziom cen benzyn w tym regionie kraju jest ponad 10 gr./l niższy od średniej krajowej. Najwyższe ceny paliw utrzymują się natomiast w województwie mazowieckim i zachodniopomorskim, gdzie za litr benzyny zapłacimy średnio 20 gr/l więcej niż we wspomnianych województwie świętokrzyskim czy małopolskim.
Stabilne pozostały natomiast ceny autogazu. Średnio w kraju litr tego paliwa podrożał 1 gr./l do 2,61 PLN/l. LPG na stacjach jest średnio 11 gr./l tańszy w porównaniu z rokiem ubiegłym i nadal za litr tego paliwa płacimy 52 proc. mniej niż za litr benzyny Pb95.
Źródło: BM Reflex
tb, moto.wp.pl