Trwa ładowanie...

Ceny paliw na weekend majowy 2016: kierowcy się nie zawiodą

Ceny paliw na weekend majowy 2016: kierowcy się nie zawiodąŹródło: Marek Wieliński
d4688wf
d4688wf

*Na przełomie kwietnia i maja kierowcy mogą się spodziewać jedynie nieznacznych wahań cen benzyny i oleju napędowego. Zdaniem analityków będzie tak mimo przewidywanych wzrostów cen paliw w rafineriach. Z danych e-petrol.pl wynika, że z punktu widzenia cen paliw, będzie to najtańsza majówka od 2009 r. *

Ostatni tydzień przyniósł niewielkie spadki cen benzyn w polskich rafineriach przy jednoczesnych zwyżkach cen na stacjach. Obecne ceny tego paliwa w sprzedaży rafineryjnej powróciły do poziomów, jakie pamiętamy z listopada 2015 roku. W ciągu tygodnia cena popularnej bezołowiowej 95 w rafineriach spadła o 22 zł/1000 l, diesel w hurcie podrożał o 35,80 zł, a lekki olej grzewczy aż o 72,60 zł. Z analiz e-petrol.pl wynika, że to nie koniec podwyżek. Od soboty 23 kwietnia, rafinerie mogą jeszcze podnieść hurtowe ceny zarówno benzyn, jak i olejów, jednak skala wzrostów będzie niewielka – w perspektywie pierwszej połowy przyszłego tygodnia należy spodziewać się kilkunastozłotowych zmian. Jak przełoży się to na ceny przy dystrybutorach?

Droższe, ale wciąż tanie tankowanie

Na szczęście dla kierowców podwyżki nie od razu przenoszą się na pylony stacji paliw i w perspektywie nasilenia ruchu samochodowego na przełomie kwietnia i maja należy spodziewać się cen bardzo podobnych do tych, jakie obserwujemy na stacjach obecnie.

d4688wf

Z analiz e-petrol.pl wynika, że na początku przyszłego tygodnia litr najpopularniejszej 95 będzie kosztować średnio w Polsce 4,20-4,30 zł. Sporo taniej, w porównaniu z benzyną, powinien być oferowany olej napędowy. Jego przeciętna cena może mieścić się w przedziale 4,82-4,91 zł/l, czyli poniżej poziomu z tego tygodnia. W przypadku cen autogazu kierowcy tego najtańszego na polskim rynku paliwa powinni przygotować się na niewielkie zwyżki. W tym tygodniu średnio za litr tego paliwa płaciło się 1,61 zł, a w przyszłym tygodniu na większości stacji tankowania za litr autogazu zapłacimy 1,58-1,65 zł. To ceny porównywalne z tymi z 2009 roku.

Przewidywane na najbliższy czas poziomy cen na stacjach są dużo niższe od rzeczywistych cen, jakie obowiązywały w 2015 roku. Przypomnijmy – przed ubiegłorocznym weekendem majowym tankowało się benzynę 95 w cenie 4,76 zł/l, olej napędowy był droższy o blisko 80 gr/l i kosztował 4,69 zł/l a gaz był sprzedawany po blisko 2 zł/l.

Źródło: E-petrol

tb/

d4688wf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4688wf
Więcej tematów