Trwa ładowanie...

Ceny na stacjach niemal identyczne jak przed rokiem

Ceny na stacjach niemal identyczne jak przed rokiemŹródło: PAP/Marcin Bielecki
d4fgo76
d4fgo76

Trzeci tydzień maja okazał się dość przychylny dla kierowców w Polsce. Wg najnowszych notowań, średnie ceny paliw w Polsce w tym tygodniu spadły o 2-3 gr. Teraz za litr najpopularniejszej benzyny bezołowiowej 95 trzeba średnio zapłacić 5,35 zł. Średnia cena detaliczna oleju napędowego zanotowała wyraźniejszą zniżkę - o 3 grosze i wynosi 5,31 zł/l. Miłą dla kierowców niespodzianką była kolejna już zniżka ceny autogazu, który potaniał także o 3 gr na litrze i dziś LPG kosztuje przeciętnie w kraju 2,49 zł za litr.

Monitorowane przez e-petrol.pl ceny mieszczą się w tym tygodniu w szerokich przedziałach – dla benzyny najniższa zanotowana cena wynosiła 5,29 zł, a maksymalnie paliwo oferowano na jednej z warszawskich stacji paliw po 5,72 zł/l – najczęściej jednak właściciele stacji paliw sprzedawali benzynę w cenie 5,35 zł/l. Kierowcy samochodów z silnikiem Diesla po raz kolejny płacą nieco mniej za paliwo. Oczywiście w zależności od regionu i typu stacji można olej napędowy kupić w cenie 5,05-5,72 zł/l, na większości stacji jest on oferowany po 5,31 zł (3 grosze mniej niż przed tygodniem).

Najwyższe ceny na stacjach – zarówno benzyny jak i oleju napędowego utrzymują się, już chyba tradycyjnie, na stacjach Pomorza Zachodniego i w woj. mazowieckim. W dużo lepszej sytuacji są tankujący na Górnym i Dolnym Śląsku, gdzie tankuje się taniej, niż średnio w kraju, ale tylko o 3-5 gr w przypadku benzyny i nawet 9 groszy na litrze mniej, kupując diesla. W pozostałych województwach ceny są bardzo zbliżone do średniego poziomu. Różnice w cenach paliw są zauważalne na stacjach położonych w centrach dużych miast, przy autostradach i drogach ekspresowych o największym natężeniu ruchu.

d4fgo76

W poszukiwaniu atrakcyjnych cen tankowania warto rozejrzeć się za stacjami zlokalizowanymi przy sklepach, gdzie cena paliwa ma stanowić zachętę do przyjazdu i zrobienia zakupów. Spadki cen, choć mogą cieszyć tankujących, te jednak w przypadku benzyny są w pewnym stopniu efektem utrzymywania przez właścicieli stacji bardzo niskich narzutów.

Z wyliczeń e-petrol.pl wynika, że w ostatnim tygodniu modelowa marża detaliczna wynosiła dla benzyny ok. 10 gr na litrze, w przypadku oleju napędowego można mówić o marży utrzymującej się od kilku tygodni na przeciętnym poziomie ok. 20 gr. Warto przypomnieć, że rok temu benzyna 95 kosztowała średnio 5,32 zł/l (2 gr mniej niż obecnie), niewiele więcej płaciliśmy za diesla, bo 5,33 zł/l (także 2 gr taniej niż dziś). W przypadku autogazu cena sprzed roku 2,42 zł/l była niższa od obecnej o 7 groszy.

(źródło: e-petrol.pl/Information Market S.A.)

d4fgo76
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4fgo76
Więcej tematów