Trwa ładowanie...
d46rqsc
15-07-2014 09:38

Budowa nowego mostu na zakopiance w Białym Dunajcu ruszy w 2015 r.

Share
d46rqsc

Most na zakopiance w Białym Dunajcu będzie rozebrany, a obok powstanie nowa przeprawa. Inwestycja ma ruszyć w kwietniu 2015 r. - zapewniła w Nowym Targu wicepremier i minister infrastruktury Elżbieta Bieńkowska.

Bieńkowska zadeklarowała również, że są pieniądze na przebudowę węzła komunikacyjnego w Poroninie, inwestycja także ruszy w przyszłym roku. Minister dodała, że trwają również prace nad przebudową zakopianki na odcinku Lubień - Rabka.

- Trzeba zakończyć pewne niedomówienia i dyskusje, które dzieją się wokół zakopianki. Po wielu dywagacjach okazało się, że przy remoncie starego mostu stracimy dwa lata, na co nie możemy sobie pozwolić. Musimy wybudować nowy obiekt. To jest ostateczna decyzja. Budowa nowego mostu to najszybszy wariant do realizacji i mający poparcie samorządów lokalnych - mówiła Bieńkowska. Według zapowiedzi wicepremier przeprawa ma powstać w 2016 r.

Powstały w 1937 r. most w Białym Dunajcu jest w złym stanie technicznym. Od ponad roku ruch na nim odbywa się wahadłowo, przez co na zakopiance tworzą się korki. Nowy, dwuprzęsłowy żelbetowy, most podwieszony ma być większy od starej przeprawy. Ma mieć 90 m długości i ma być usadowiony na 23-metrowych pylonach. Inwestycja zakłada budowę dróg dojazdowych, chodników i skrzyżowania.

d46rqsc

Całkowity koszt inwestycji, wraz z wykupami nieruchomości, oszacowano na 26 mln zł. Budowa nowego mostu w Białym Dunajcu miała rozpocząć w maju 2013 r., jednak przez protesty niektórych mieszkańców inwestycja nie ruszyła.

Węzeł komunikacyjny w Poroninie to miejsce, gdzie zakopianka krzyżuje się z drogą wojewódzką w kierunku Bukowiny Tatrzańskiej. Sytuację komunikacyjną w tym miejscu dodatkowo komplikują tory kolejowe oraz most. Minister Bieńkowska zapewniła, że przebudowane - według koncepcji władz województwa małopolskiego i starostwa tatrzańskiego - skrzyżowanie będzie gotowe w 2016 r.

- W Poroninie zlikwidujemy w końcu wąskie gardło komunikacyjne, generujące gigantyczne korki. Środki są zagwarantowane, a realizacja ruszy w przyszłym roku - powiedział starosta tatrzański Andrzej Gąsienica-Makowski.

Bieńkowska dodała, że w sprawie odcinka zakopianki Lubień - Rabka trwają prace dokumentacyjne i mają być gotowe do końca bieżącego roku. Na tym odcinku ma powstać m.in. ponad dwukilometrowy tunel. - W przyszłym roku rozpoczniemy wykupy nieruchomości. Ta inwestycja będzie podzielona na trzy odcinki, aby w miarę pozyskiwania gruntów można było tymi etapami prowadzić prace budowlane. Inwestycja będzie kosztowała 1,5 mld zł - mówiła Bieńkowska.

d46rqsc

Marszałek województwa małopolskiego Marek Sowa powiedział, że odcinek zakopianki Rabka - Nowy Targ będzie realizowany w parametrach drogi głównej przyspieszonej. W tej sprawie w najbliższym czasie będą podjęte decyzje, na podstawie których mają być uruchomione wykupy gruntów.

Końcowy odcinek zakopianki z Nowego Targu do Zakopanego będzie remontowany w ramach istniejącego pasa drogowego. Na tym odcinku mają powstać lewoskręty, zatoczki i inne elementy drogowe, które ułatwią dojazd pod Tatry.

tb, moto.wp.pl

d46rqsc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d46rqsc
d46rqsc
Więcej tematów