Brakuje kierowców
Liczba wydawanych praw jazdy kategorii C oraz D spada. Jak wynika z danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, w 2009 roku odebrało je 114 tysięcy kierowców, a w ubiegłym jedynie 75,5 tysiąca. Jednocześnie zaobserwować można rosnące zapotrzebowanie na usługi transportu kołowego. Powstaje w ten sposób luka, która dotknęła pracodawców tego sektora.
O istnieniu problemu świadczy to, że tylko w styczniu i lutym tego roku, w jednym z najpopularniejszych w Polsce serwisów pośrednictwa pracy umieszczono prawie 2800 ofert pracy skierowanych do specjalistów z działu TSL, czyli transport-spedycja-logistyka. To o ponad 60 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.
Powodem braku pracowników w branży transportowej mogą być zarobki. Jak wynika z analizy firmy Sedlak & Sedlak, w ubiegłym roku mediana płac w branży TSL wyniosła 3,4 tys. zł. brutto. Dostawcy mogli liczyć na wypłatę w wysokości 2100 zł brutto, a kierowcy transportu międzynarodowego otrzymywali wynagrodzenie w wysokości 3 tysięcy złotych brutto.
tb/