Trwa ładowanie...
d1mog0h

Brak dróg barierą dla współpracy ze Słowacją

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Brak dróg barierą dla współpracy ze Słowacją
(PAP/Darek Delmanowicz)
d1mog0h

Braki infrastrukturalne, zwłaszcza zbyt mało międzynarodowych połączeń drogowych, to jedna z głównych barier w rozwoju współpracy pomiędzy Polską a Słowacją - ocenili uczestnicy odbywającego się w czwartek w Bratysławie Forum Gospodarczego Słowacja-Polska.

Forum jest wprowadzeniem przed zaplanowanym na połowę maja V Europejskim Kongresem Gospodarczym, odbywającym się w Katowicach. W Bratysławie spotkali się przedstawiciele polityki i biznesu z obu krajów, którzy zgodnie mówili, że rosnąca w ostatnich latach wymiana handlowa między obu krajami mogłaby być jeszcze lepsza.

Prezes Słowackiej Izby Przemysłu i Handlu Jan Misura ocenił, że poważnym utrudnieniem w wymianie handlowej z Polską jest brak dobrych połączeń drogowych. Drogi budowane po jednej stronie granicy nie mają kontynuacji po drugiej, ciężarówki muszą jeździć objazdem przez Czechy, bo niektóre odcinki dróg nie spełniają norm obciążeniowych - wyliczał. Ocenił, że w obu krajach wybudowano wiele dróg lokalnych, zapominając o międzynarodowych korytarzach transportowych.

d1mog0h

Wiceminister gospodarki Andrzej Dycha zwrócił uwagę, że poza brakiem wystarczającej infrastruktury, barierą utrudniającą wymianę handlową jest ciągle niedokończony projekt stworzenia jednolitego rynku europejskiego. Mimo że państwa unijne działają w jednym obszarze gospodarczym, przedsiębiorcy nie zawsze mogą w pełni swobodnie sprzedawać swoje produkty we wszystkich krajach Unii - wskazał.

Jak podał Dycha, wymiana handlowa między Polską a Słowacją w 2012 r. wyniosła około 7 mld euro. W 2011 r. polskie inwestycje bezpośrednie na Słowacji osiągnęły wartość 144 mln euro, słowackie w Polsce - 250 mln euro. Znaczną wartość w wymianie handlowej stanowiły dostawy komponentów do przemysłu motoryzacyjnego, silnego w obu krajach.

Uczestnicy dyskusji zwracali też uwagę, że Polska i Słowacja - konkurując ze sobą - mogą i powinny także współpracować w przyciąganiu inwestycji zagranicznych. Wiceprezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych Anna Polak-Kocińska przywołała przykład krajów skandynawskich, które współpracują w tej dziedzinie, wiedząc że powstanie inwestycji w jednym kraju jest szansą dla poddostawców w kraju sąsiednim.

Bratysławskie Forum poprzedza zaplanowane na maj Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach. To organizowany już po raz piąty trzydniowy cykl debat i spotkań. Poprzednia edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego odbywała się w 11 miejscach w Katowicach. W 105 sesjach i debatach panelowych uczestniczyło 900 panelistów i 6 tys. osób z kraju i z zagranicy. Przy obsłudze Kongresu akredytowanych było 500 dziennikarzy.

Autostrady w Polsce, czyli drogi przez mękę...

d1mog0h

Podziel się opinią

Share
d1mog0h
d1mog0h
Więcej tematów