Trwa ładowanie...
d32mnms

Bolid łódzkich studentów przejechał 830 km na litrze paliwa

Share
Bolid łódzkich studentów przejechał 830 km na litrze paliwa
Źródło: facebook.com/IronWarriorsTeam
d32mnms

Studenci z zespołu Iron Warriors Politechniki Łódzkiej pobili rekord Polski w liczbie przejechanych kilometrów na jednym litrze paliwa. Ich pojazd EcoArrow 2.1 pokonał na takiej ilości ponad 830 km. Poprzedni rekord wynosił 659 km i należał do studentów Politechniki Warszawskiej.

Tak imponujący wynik został ustanowiony podczas międzynarodowego konkursu Pisaralla pisimmalle, który już po raz 40. odbył się w fińskim miasteczku Nokia - poinformowała rzeczniczka Politechniki Łódzkiej Ewa Chojnacka. Nad pojazdem pracował zespół Iron Warriors ze Studenckiego Koła Naukowego Miłośników Motoryzacji. Bolid powstawał przez ostatnie dwa lata na wydziale mechanicznym PŁ. W zespole poza studentami wydziału mechanicznego i elektrycznego są także chemicy, informatycy i architekci, a ich pojazd, który nosi nazwę EcoArrow 2.1 startuje w kategorii benzynowych prototypów.

* ILE WART JEST TWÓJ SAMOCHÓD? MOŻESZ SIĘ ŁATWO PRZEKONAĆ * Trójkołowy bolid łódzkich studentów ma aerodynamiczny, opływowy kształt i jest wyjątkowo lekki. Kierowca prowadzi pojazd na leżąco, a zamiast kierownicy ma drążki po obu stronach ciała. Jak opowiadał przed tegorocznym zawodami Shell Eco-Marathon jeden z konstruktorów "ekologicznej strzały" Patryk Lewczuk, cała karoseria to konstrukcja samonośna wykonana z włókna węglowego i aramidowego. Pojazd posiada spalinowy silnik Hondy, który jednak został przez studentów mocno przerobiony. Zrezygnowali z oryginalnego gaźnika, zainstalowali wtrysk elektroniczny, komputer, czujniki.

d32mnms

- Cały sukces naszej konstrukcji polega na tym, że zminimalizowaliśmy opory toczne i opory powietrza, generowane podczas jazdy, a silnik ma mocno zaawansowany system start-stop, dzięki czemu bolid się rozpędza, silnik wtedy się wyłącza i tak naprawdę w czasie jazdy bolid porusza się już bez żadnego napędu, tylko toczy się - mówił Lewczuk. W przyszłym roku łódzcy studenci planują pokonać granicę 1000 kilometrów przejechanych na litrze paliwa. Iron Warriors wystartują też kolejny raz na Shell Eco-Marathon, który w maju w 2016 r. odbędzie się w Londynie.

Impreza ta to coroczne zawody, w których biorą udział drużyny młodych inżynierów samodzielnie konstruujących super ekologiczne pojazdy. Celem zawodów jest pokonanie jak najdłuższego dystansu na jak najmniejszej ilości paliwa.

ll/moto.wp.pl

BlaBlaCar - ekspert ekonomicznej podróży. Dodaj przejazd i tankuj za darmo!

d32mnms

Podziel się opinią

Share
d32mnms
d32mnms
Więcej tematów