Trwa ładowanie...
d2wuta6

BMW połączy kontrolę trakcji z kamerą, która rozpozna nawierzchnię

BMW słynie z innowacyjnych rozwiązań w motocyklach. Niedawno pisaliśmy o zaawansowanych pracach nad aktywną aerodynamiką. Teraz dołącza do tego inteligentna kontrola trakcji dostosowująca swoje działanie do nawierzchni, po której aktualnie jedziemy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
,
, (Materiały prasowe)
d2wuta6

Kontrola trakcji w motocyklach nie jest niczym nowym, ale BMW próbuje wynaleźć koło na nowo, czyniąc to rozwiązanie jeszcze bardziej wyrafinowanym i doskonalszym w działaniu. Celem bawarskiego producenta jest stworzenie kontroli trakcji z różnym stopniem i szybkością działania zależną od nawierzchni.

Za rozpoznawanie jej rodzaju odpowiadać miałby system kamer zdolnych rozróżnić gładki asfalt od szutru, piasku czy też błota. Resztą zajmie się komputer, który przetworzy sygnał i przy użyciu odpowiedniego oprogramowania dostosuje działanie kontroli trakcji, tak by była ona jak najlepszym wsparciem dla jeźdźcy.

W teorii wydaje się to całkiem proste. W tle kryją się jednak tysiące trójwymiarowych fotografii nawierzchni przetwarzanych przez komputer próbujący w mgnieniu oka znaleźć jak najlepsze nastawy i zastosować je w praktyce.

BMW zamierza też wykorzystać dodatkowy czujnik akustyczny stanowiący wsparcie dla całego systemu. Będzie on w stanie rozpoznać nawierzchnię na podstawie samego dźwięku wydawanego przez toczące się opony. Propozycja BMW zapowiada się świetnie. Czy będzie równie dobre w praktyce? Niebawem powinniśmy się o tym przekonać.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2wuta6

Podziel się opinią

Share
d2wuta6
d2wuta6
Więcej tematów