Trwa ładowanie...

Bla Bla Car a wypadki. Czy pasażerom przysługuje odszkodowanie?

20-letnia Klaudia Hendel, która wygrała w programie "Bitwa na głosy" wyszła ze szpitala. Kilka dni wcześniej brała udział w tragicznym wypadku. Przez ponad pół godziny była reanimowana, miała poważne obrażenia wewnętrzne, a do szpitala przetransportował ją helikopter. Wokalistka podróżowała korzystając z popularnej aplikacji Bla Bla Car.

Bla Bla Car a wypadki. Czy pasażerom przysługuje odszkodowanie?Źródło: Shutterstock.com
d2xmw9r
d2xmw9r

Carpooling staje się w Polsce coraz bardziej popularny. Co jednak, gdy dojdzie do wypadku?

Bla Bla Car deklaruje, że:

- Korzystanie przez kierowców ze wspólnych przejazdów, w ramach których dzielą się z pasażerami kosztami swoich podróży, nie ma wpływu na działanie obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej - niezależnie od firmy ubezpieczniowej, w której zakupiliśmy polisę OC.

d2xmw9r

Cytowany przez stronę internetową tej usługi prawnik – Łukasz Wilma – tłumaczy, że pasażer ma prawo dochodzić odszkodowania, jeśli ucierpiałby w wypadku.

- Wszędzie tam, gdzie zachodzi odpowiedzialność sprawcy, zachodzi odpowiedzialność ubezpieczyciela odpowiedzialności cywilnej, który ponosi materialne konsekwencje wypadku za sprawcę – dodaje Wilma.

Poszkodowany może wybrać, czy pozwać ubezpieczyciela czy kierowcę, a ubezpieczyciel odpowiada niezależnie od tego, czy przejazd był całkowicie darmowy, czy też w ramach carpoolingu. Niezbędnym warunkiem jest w tym przypadku posiadanie ważnego ubezpieczenia OC.

  • Co jednak w przypadku, gdy spowodowaliśmy wypadek, wioząc pasażerów w ramach działania Bla Bla Car"? Czy firma ubezpieczeniowa może wystąpić o zwrot wypłaconych tytułem odszkodowania pieniędzy?

Ubezpieczycielowi przysługuje prawo dochodzenia od sprawcy zwrotu wypłaconego odszkodowania w następujących przypadkach gdy:

  • kierujący wyrządził szkodę umyślnie,
  • wyrządził szkodę w stanie po użyciu alkoholu lub w stanie nietrzeźwości albo po użyciu środków odurzających,
  • wszedł w posiadanie pojazdu wskutek popełnienia przestępstwa,
  • nie posiadał wymaganych uprawnień do kierowania pojazdem mechanicznym,
  • zbiegł z miejsca zdarzenia.
d2xmw9r

Wybierając się w podróż z nieznajomą osobą, trzeba zachować ostrożność, najlepiej sprawdzając wcześniej opinie o tej osobie, co umożliwia serwis Bla Bla Car. Warto też sprawdzić, czy kierowca posiada ważne OC. Wypadek dla Klaudii zakończył się wycięciem kawałków śledziony, żołądka, wątroby, poobijaniem nerki. Dziewczyna miała przebite żebrami płuca, zmiażdżoną lewą część klatki piersiowej i całkowicie wyrwaną z barku rękę. Lekarze wstawili jej także bajpasy, ponieważ doszło do przerwania tętnicy i nerwów. Teraz czeka ją bardzo długa rehabilitacja.

Nie należy tego jednak łączyć bezpośrednio z carpoolingiem. Gdyby jechała z kimś bliskim, również mogła uczestniczyć w podobnym wypadku, a prawo do odszkodowania miałaby dokładnie takie samo.

d2xmw9r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2xmw9r
Więcej tematów