Trwa ładowanie...
23-02-2016 12:52

Biały i niebieski rządzą na nadwoziach naszych samochodów

Biały i niebieski rządzą na nadwoziach naszych samochodówŹródło: mat. prasowy
d1wuq1e
d1wuq1e

Biały to obecnie ulubiony kolor właścicieli samochodów w Europie. Wśród barwnych lakierów prym wiedzie niebieski. Każda z klas modelowych także ma swoje bestsellery pod względem barwy nadwozia.

Jak wynika z raportu opracowanego przez BASF, jeden z wiodących koncernów chemicznych, obecnie na szczycie popularności wśród lakierów samochodowych jest biały. Podium barw uzupełniają jeszcze czarny i szary. Biały jest wybierany aż w 30 proc. przypadków, podczas gdy na czarny decyduje się 19 proc. kierowców. Szary i plasujący się za nim srebrny to wybór odpowiednio w 16 i 13 proc. transakcji.

Od 2007 r. odsetek pojazdów lakierowanych na biało systematycznie rośnie. Razem z czarnym, szarym i srebrnym, wykończenie monochromatyczne jest obecnie używane w 75 proc. nowych pojazdów.

W przypadku bardziej barwnych gustów właściciela pojazdu, zdecydowany prym wiedzie niebieski oraz jego odcienie (np. szaro-niebieski). Mocno trzyma się kolor czerwony, a rosnącą popularnością cieszą się brązowy i beżowy. Najrzadziej z kolei, bo jedynie w 1 proc. przypadków, klienci decydują się na samochody w kolorze złotym, żółtym, pomarańczowym i zielonym.

Według specjalistów BASF-a da się także zauważyć istotne preferencje w barwach właściwe dla różnych segmentów rynku motoryzacyjnego.

d1wuq1e

„W samochodach o charakterze sportowym kolor gra niebagatelną rolę i ma za zadanie przyciągać uwagę oraz robić wrażenie. To zresztą długa tradycja dla tego segmentu pojazdów. Jeśli zaś mówimy o statecznych sedanach, to tu barwy są zdecydowanie bardziej stonowane i czarny oraz szary wiodą prym’, mówi Florina Trost, z działu projektowania BASF Europe.

W klasie dużych samochodów i limuzyn paleta dostępnych kolorów jest najmniejsza, ale tutaj także preferencje właścicieli są bardzo zawężone. Dominuje czarny i odcienie szarego oraz niebieskiego. Pierwszy z nich jest wybierany w tym segmencie aż w 34 proc. transakcji, natomiast w klasie samochodów miejskich i kompaktowych, zaledwie w 14 proc.

Kategoria mini to wśród barw wyraźna dominacja odcieni niebieskiego i czerwonego, w klasie kompaktów dochodzi jeszcze brązowy. W obu przypadkach wiodącym lakierem monochromatycznym jest biały.

W kategorii limuzyn prym wiedzie czerń, wygrywająca z bielą, a wśród kolorów aż 67 proc. stanowi niebieski. Kabriolety i auta sportowe wybieramy albo białe, albo czarne (po 26 proc.), a pośród kolorowych nadwozi bryluje niebieski z wyraźnie dochodzącym do głosu czerwonym. SUV-y również są polem do popisu dla bieli i czerni (27 i 24 proc.), ale poza niebieskim, wybieranym w 41 proc. barwnych lakierów, wybija się także brąz, który zdobi ostatnio aż 30 proc. nadwozi samochodów tej klasy.

d1wuq1e

W 2015 r. ponad połowa wszystkich samochodów sprzedanych w Europie została pokryta została lakierem metalicznym, a w 16 proc. lakierem perłowym. Nadwozia blisko 1/3 pojazdów, głównie z klasy mini i kompakt, pokryto lakierem na bazie gładkiej. Rośnie jednak popularność lakierów „specjalnych”, oferujących barwne efekty na nadwoziu samochodu. Te nowoczesne, ale także bardziej zaawansowane technologicznie lakiery trafiają przede wszystkim na samochody z „górnej półki”.

BC

d1wuq1e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1wuq1e
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj