Trwa ładowanie...
24-08-2016 15:50

Bezsenność ma negatywny wpływ na kierowanie

Bezsenność ma negatywny wpływ na kierowanieŹródło: Underdogstudios/Fotolia.com
d3wti3x
d3wti3x

Badania wykazały, że trudności z zasypianiem mogą znacząco wpływać na bezpieczeństwo jazdy. Osoby z takimi dolegliwościami są dwa razy bardziej narażone na śmierć w wypadku drogowym.

Niewyspany prowadzący jest mniej uważny i wolniej reaguje. Senność ogranicza także umiejętność podejmowania decyzji. Jeśli kierowca zauważy u siebie objawy związane z bezsennością, takie jak trudności z zaśnięciem, częste budzenie się w nocy czy brak uczucia wyspania po dostatecznej ilości snu, powinien zrezygnować z prowadzenia auta. Po wielu nieprzespanych godzinach taka osoba zaczyna zachowywać się jak pijana, w niekontrolowany sposób zmienia pas ruchu czy zahacza o pobocze. To pokazuje, jakie stwarza niebezpieczeństwo dla siebie i innych.

Cierpiący na bezsenność powinien w pierwszej kolejności zadbać o odpowiednią higienę snu, a jeśli to okaże się nieskuteczne, skorzystać z porady lekarza. Do prawidłowej higieny snu należy uprawianie sportu, unikanie snu w ciągu dnia oraz zdrowa dieta. Istotne jest także, aby unikać zażywania środków pobudzających (np. kofeiny, nikotyny) przed snem.

Senność za „kółkiem” często nie jest związana z zaburzeniami snu, a raczej z nieodpowiednim trybem życia, nadmiarem obowiązków czy przepracowaniem. Bez względu na pierwotną przyczynę senny, niewyspany kierowca stwarza poważne zagrożenie na drodze.

d3wti3x

Źródło: Renault

ll

d3wti3x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3wti3x
Więcej tematów