Bezpłatne parkingi zachęcą do kupna aut elektrycznych
Portugalski rząd Pedra Passosa Coelho wspiera nabywców samochodów napędzanych energią elektryczną. W zatwierdzonym programie inwestycji w energie odnawialne rząd obiecał posiadaczom ekologicznych pojazdów bezpłatne miejsca parkingowe w centrum miast.
Dodatkowym przywilejem dla posiadaczy aut elektrycznych będzie możliwość przemieszczania się nimi w aglomeracjach miejskich po pasie jezdni zarezerwowanym dotychczas dla autobusów i taksówek.
Zdaniem portugalskich ekonomistów nowa regulacja zachęci zmotoryzowanych do kupna aut elektrycznych z uwagi na obecne trudności w parkowaniu dla pojazdów w dużych miastach, takich jak Lizbona, Porto i Coimbra. "Rządowi doradcy oszacowali, że nowa zachęta będzie stymulować sprzedaż samochodów elektrycznych w Portugalii. W ciągu najbliższych ośmiu lat ich liczba wyniesie 54 tys." - ujawnił dziennik "Dinheiro Vivo".
W rządowym programie wsparcia dla rozwoju energii odnawialnych zabrakło jednak subsydiów dla osób nabywających w Portugalii auta z napędem elektrycznym. Państwo gwarantowało dotychczas nabywcy tego typu pojazdu wsparcie w wysokości 5 tys. euro przy zakupie auta.
Nowy program centroprawicowego rządu jest zbieżny z polityką największych portugalskich miast, które ograniczają dostęp dla starszych pojazdów z napędem spalinowym. Od 1 kwietnia br. w Lizbonie obowiązuje zakaz wjazdu do centrum stolicy dla pojazdów z ponad 20-letnim stażem.
Z kolei w marcu br. stołeczne władze kupiły nową flotę samochodową dla urzędu miejskiego. Wszystkie 54 pojazdy, które kosztowały łącznie 3,2 mln euro, napędzane są energią elektryczną. Zastąpią one 118 samochodów spalinowych dotychczas wykorzystywanych przez lizbońskich urzędników.
Portugalczycy przodują wśród europejskich kierowców zainteresowanych nabyciem samochodu z napędem elektrycznym. Aż 71 proc. osób planujących w tym kraju kupno auta skłania się ku ofercie pojazdów na prąd.
Po portugalskich drogach jeździ około 300 samochodów elektrycznych. W całym kraju działa 1020 punktów ładowania baterii, z czego około 600 w Lizbonie.
Z Lizbony Marcin Zatyka