Trwa ładowanie...

Beskid miał być następcą "malucha" - trafił do muzeum

Beskid miał być następcą "malucha" - trafił do muzeumŹródło: PAP
d6y8xdh
d6y8xdh

Jeden z prototypów samochodu, który na początku lat 80. miał zastąpić wysłużonego fiata 126p w swoim garażu w opolskiej Nowej Wsi Królewskiej odrestaurował dr Wacław Hepner z Politechniki Opolskiej. Beskid właśnie pojechał do Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie - podaje "Nowa Trybuna Opolska".

- Tam jest jego miejsce - mówi gazecie Wacław Hepner. - Powinien cieszyć oczy Polaków. Samochód trzeba jeszcze dopieścić. W muzeum zamontowane zostaną mu nowe klosze reflektorów, tapicerka drzwi oraz kilka innych detali.

"Nowa Trybuna Opolska" pociesza fanów polskiej motoryzacji: w Opolu został jeszcze jeden Beskid. To własność Politechniki Opolskiej.

Na początku lat 80. ten skonstruowany w Bielsku-Białej samochód był nowoczesną konstrukcją. Karoseria w kształcie kropli miała jeden z najlepszych na świecie współczynników opływu powietrza. Zmierzony w tunelu aerodynamicznym Instytutu Lotnictwa w Warszawie wynosił zaledwie 0,26.

Beskid był też bezpieczny. Potwierdziły to testy zderzeniowe, jakie przeszedł na początku lat 80. Podczas czołowego uderzenia silnik nie miażdżył kabiny i siedzących w niej ludzi, tylko wpadał pod podłogę.

d6y8xdh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d6y8xdh
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj