Trwa ładowanie...
dkq292e
dkq292e

Benzyna i olej napędowy poniżej 5 zł za litr?

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
dkq292e

*W tym tygodniu na całym rynku paliw, począwszy od rafinerii na stacjach kończąc, obserwowaliśmy spadki. Jeśli tempo i kierunek tych zmian się nie zmienią, wkrótce na coraz większej liczbie stacji będzie można zobaczyć ceny poniżej 5 złotych. *

W ostatnich dniach największy spadek średniej ceny w kraju można zauważyć w przypadku oleju napędowego. Obecnie za litr diesla trzeba zapłacić średnio 5,15 zł, jest to o 4 grosze mniej niż tydzień temu. Z ceną tego paliwa poniżej 5 złotych za litr można się już spotkać na coraz większej liczbie stacji. Te obniżki nie powinny być jednak zaskoczeniem jeśli spojrzymy na sytuację na rynku hurtowym, gdzie już od pewnego czasu widoczny jest wyraźny trend spadkowy. Obecnie średnio w hurcie za 1000 litrów oleju napędowego trzeba zapłacić 3968,40 zł netto.

Jeśli chodzi o benzyny, to popularna 95-tka, która w ubiegłym tygodniu kosztowała średnio 5,29 zł za litr, obecnie jest tańsza o 2 grosze. Większy spadek średniej ceny w notowaniu e-petrol.pl uzyskała benzyna 98-oktanowa, obecnie kosztuje przeciętnie w kraju 5,56 zł za litr. Tydzień temu była o 3 grosze droższa. W przypadku benzyn widoczne były także spadki średnich cen w hurcie. Benzyna bezołowiowa 95 w ciągu ostatnich siedmiu dni potaniała aż o 185,40 zł na tysiącu litrów, natomiast 98 o 120,60 zł.

dkq292e

W przypadku LPG spadek średniej ceny detalicznej jest nieznaczny, wynosi raptem 1 grosz, w odniesieniu do danych z 8 października 2014 r. Obecnie średnia cena litra LPG to 2,58 zł.

Sytuacja w Polsce jest odzwierciedleniem ustawicznego spadku ceny ropy na rynkach światowych. Przecena na nie hamuje i taniej powinno być też u nas. O ile już od dłuższego czasu na pojedynczych stacjach możemy spotkać się z ceną oleju napędowego poniżej 5 zł za litr, to teraz liczba obiektów oferujących diesla w tak atrakcyjnej cenie powinna rosnąć.

W perspektywie 1-2 tygodni mogą zacząć pojawiać się też pierwsze stacje, które w walce o klienta zaoferują 95-oktanową odmianę benzyny poniżej tego poziomu. Wskazują na to prognozy dla rynku hurtowego, według których notowania paliw w rafineriach będą w tym tygodniu pogłębiać tegoroczne minima.

Źródło: E-petrol
tb/

Ekonomiczne auta w supercenach. Sprawdź najnowsze ogłoszenia!

dkq292e

Podziel się opinią

Share

dkq292e

dkq292e