Trwa ładowanie...
03-10-2013 14:58

BelAZ 75710: największa ciężarówka świata

BelAZ 75710: największa ciężarówka świataŹródło: materiały prasowe
d1xynub
d1xynub

Białoruś kojarzona jest głównie z dyktaturą Aleksandra Łukaszenki. Nasi wschodni sąsiedzi są jednak reprezentowani w wielu państwach świata również przez swoje niebanalne produkty - samochody ciężarowe specjalnego przeznaczenia. Najnowszym dziełem firmy BelAZ jest model o nazwie 75710, największa ciężarówka na świecie, która na swoją wywrotkę może zabrać 450 ton ładunku.

Firma BelAZ to jeden z ewenementów Środkowo-Wschodniej Europy. Przedsiębiorstwo, które zostało utworzone w 1948 roku, obronną ręką przeszło okres rozpadu Związku Radzieckiego i transformacji ustrojowej. Dziś to jedno z najprężniejszych przedsiębiorstw nie tylko Białorusi, ale i Wspólnoty Niepodległych Państw, do której należą niektóre poradzieckie republiki i sama Rosja. BelAZ wyspecjalizował się w wytwarzaniu pojazdów ciężarowych specjalnego przeznaczenia. Ich produkty okazały się na tyle wytrzymałe, że - jak informuje producent - trafiły do siedemdziesięciu państw świata, w tym do Polski. Trzon produkcji białoruskiej firmy stanowią wielkogabarytowe ciężarówki, wykorzystywane do wywozu urobku w kopalniach odkrywkowych. Wśród nich wyróżnia się model 75710 - największy samochód ciężarowy świata.

Białoruski potwór mierzy 20,6 m długości, 9,87 m szerokości i 8,17 m wysokości. To gabaryty, jakie mogłaby mieć niewielka kamienica. Samochód o wadze 360 ton może przewieźć ładunek o wadze 450 ton. Aby unieść ten ciężar, na felgi o średnicy 63 cali nałożono gigantyczne opony, których wysokość to około cztery metry.

(fot. materiały prasowe)
Źródło: (fot. materiały prasowe)

Jednostkę napędową BalAZa 75710 stanowią dwa silniki Diesla 16V o pojemności 65 l każdy. Łącznie oddają one do dyspozycji kierowcy moc 4 664 KM i moment obrotowy o wartości 18 626 Nm. Pojazd rozpędza się do prędkości 64 km/h. By zaspokoić apetyt największego samochodu świata, potrzebne są dwa baki o pojemności 2,8 tys. litrów każdy, a o właściwą temperaturę pracy tej gigantycznej jednostki dba układ chłodzenia o pojemności 890 litrów. Można ją porównać do pojemności układu centralnego ogrzewania w wielkim budynku.

d1xynub

BelAZ 75710 przeznaczony jest do pracy w kopalni i nie ulega wątpliwości, że zyska zainteresowanie na rynku podobnych pojazdów. Z pewnością pomoże w tym wpis do Księgi Rekordów Guinnessa, o który stara się białoruska firma.

tb/mw/tb, moto.wp.pl

d1xynub
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1xynub
Więcej tematów