Trwa ładowanie...

Będzie ogólnopolska weryfikacja znaków drogowych?

Będzie ogólnopolska weryfikacja znaków drogowych?Źródło: PAP/Tytus Żmijewski
d1u6y09
d1u6y09

Przeglądu oznakowania 260 kilometrów dróg dokonano w ramach pilotażowego programu, który został przeprowadzony w Bydgoszczy i powiecie bydgoskim. Wnioski mają posłużyć opracowaniu wytycznych dla zarządców szos w całym kraju i przygotowaniu zmian w prawie.

Sprawdzenie stanu oznakowania zostało na początku lipca zainicjowane przez pełnomocnika rządu ds. bezpieczeństwa transportu i ruchu drogowego, wiceministra infrastruktury i rozwoju Pawła Olszewskiego. Wzięli w tym udział zarządcy dróg, policja i eksperci z GDDKiA oraz Instytutu Badawczego Dróg i Mostów, a uwagi dotyczące potrzeby zmiany oznakowania w konkretnych miejscach mogli zgłaszać wszyscy zainteresowani.

* ILE WART JEST TWÓJ SAMOCHÓD? MOŻESZ SIĘ ŁATWO PRZEKONAĆ *
- Przeprowadziliśmy przegląd 260 km dróg (obu stron), w tym 140 km dróg krajowych, 40 km odcinków dróg krajowych w Bydgoszczy, 40 km dróg wojewódzkich, 40 km dróg gminnych i powiatowych. Mamy 478 rekomendacji dotyczących zamian oznakowania, m.in. zmniejszenia liczby znaków i ustawienia nowych znaków, ale też poprawy widoczności znaków. W ciągu ostatnich dwóch tygodni 19 proc. wniosków już zostało zrealizowane - powiedział na konferencji prasowej w Bydgoszczy Olszewski.

Wiceminister podkreślił, że w Bydgoszczy i powiecie bydgoskim w przypadku dróg krajowych do końca roku zostaną zrealizowane wszystkie rekomendacje, a w przypadku dróg samorządowych może to być uzależnione od możliwości finansowych, bo niektóre zalecenia wymagają zmiany organizacji ruchu. Zapowiedział, że w ciągu około miesiąca zostaną przygotowane wytyczne dla zarządców dróg w kraju, będące zbiorem dobrych praktyk w sprawie przeprowadzania przeglądów oznakowania, a także zostaną podjęte prace dotyczące zmian wymagających rozwiązań legislacyjnych.

- Z raportów pilotażowego programu wynika, że większość dróg jest oznakowana zgodnie ze stanem prawnym, ale nie zawsze są zgodne z logiką. Jeszcze musimy dokonać przeglądu jakie prawo i w jakim zakresie zmienić. W przypadku rozporządzeń zrobimy to niezwłocznie, a równolegle będziemy przygotowywać założenia ustawy o odpowiedzialności zarządców dróg za nieprawidłowe oznakowanie. Zmian ustawowych nie zdążmy wprowadzić zmian w tej kadencji, ale gotowe założenia będą czekały w resorcie i sądzę, że nie zależnie kto będzie, zostaną zrealizowane - mówił wiceminister infrastruktury i rozwoju.

d1u6y09

Wśród postulowanych spraw wymagających zmian w rozporządzeniu znalazł się postulat elektronicznego pobierania opłat w systemie viaTOLL przed wjazdem na płatny odcinek, a nie już po wjeździe. Podniesiono też takie problemy, jak konstruowanie mało czytelnych tablic wskazujących objazdy, brak jednolitego podejścia do wyznaczania obszarów zabudowanych, brak instrukcji stosowania oznakowania o występowaniu dzikich zwierząt, stosowanie niezrozumiałych dla kierowców tabliczek "Nie dotyczy...", czy brak zachowania ciągłości występowania tablic kierunkowych po wjedzie z dróg zarządzanych przez GDDiKiA do dużych miast, pozwalających na właściwe prowadzenie kierowców przejeżdżających tranzytem.

Źródło: PAP

ll/moto.wp.pl

d1u6y09
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1u6y09
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj