Trwa ładowanie...
d448yo7

Autonomiczne Audi samo przejechało tor wyścigowy

Share
d448yo7

Audi RS 7 piloted driving przejechało bez udziału kierowcy tor Hockenheim podczas finału sezonu Deutsche Tourenwagen Masters (DTM).

Audi RS 7 piloted driving concept dysponuje 560-konnym silnikiem, pozwalającym na rozpędzenie się do 305 km/h. 5-drzwiowe coupe jest bardzo podobne do samochodu seryjnego. Posiada sterowane automatycznie wspomaganie kierownicy, hamulce, przepustnicę, 8-stopniową skrzynię automatyczną tiptronic oraz napęd na cztery koła quattro.

Z technicznego punktu widzenia przy autonomicznym poruszaniu się pojazdu muszą zostać uwzględnione dwa główne aspekty związane z fizycznymi granicami przedsięwzięcia: bardzo precyzyjne utrzymanie kierunku jazdy auta i dokładne jego utrzymanie w obszarach granicznych. W celu orientacji na torze wykorzystywany jest skorygowany sygnał GPS. Dokładne co do centymetra dane są transmitowane za pośrednictwem sieci WLAN, według standardu przyjętego w przemyśle motoryzacyjnym oraz za pomocą fal radiowych wysokiej częstotliwości. Równocześnie w czasie rzeczywistym obrazy 3D z kamery porównywane są z informacjami graficznymi zapisanymi w komputerze pokładowym. System, przeszukując tysiące pojedynczych, zapisanych obrazów wybiera te, gdzie „widzi” znane sobie cechy, np. wzory zabudowy wzdłuż odcinka, które wykorzystuje jako dodatkowe informacje o bieżącej lokalizacji. Utrzymanie się w wyznaczonych obszarach granicznych ma miejsce dzięki kompleksowemu wyposażeniu pojazdu oraz bardzo precyzyjnemu sterowaniu.

d448yo7

Niemiecki producent od dłuższego czasu pracuje nad zautomatyzowaniem poruszania się pojazdu. Rozwój tej dziedziny znalazł swoje ukoronowanie w spektakularnych akcjach, takich jak ta z 2000 r., gdy model TTS bez kierowcy pokonało górski odcinek specjalny wokół szczytu Pikes Peak. Ten sam pojazd dwa lata później pokonał prawie 5-kilometrowy odcinek toru podczas Thunderhill Race Track w Kalifornii – i to w czasie krótszym niż 2,5 minuty. Rozpoczęły się już testy autonomicznych pojazdów w ruchu ulicznym.

Źródło: Audi

ll/moto.wp.pl

d448yo7

Podziel się opinią

Share
d448yo7
d448yo7
Więcej tematów