Autobus, którym pojedziesz 250km/h
Holendrzy pracującą nad nowym środkiem transportu. Wbrew światowym trendom nie jest to nowa generacja pociągów, tylko superszybki autobus podróżujący z prędkością 250km/h.
Superbus, bo tak nazwany został ten niesamowity projekt, zdaniem twórców ma sprawdzać się lepiej od transportu kolejowego. Jak tłumaczą, sieć połączeń autobusowych pozwala, aby docierały one dokładnie tam, gdzie chcą tego pasażerowie. Nowy typ autobusu ma zapewnić szybką podróż, która odbywa się w niespotykanym dotąd komforcie.
15-metrowy Superbus jest w stanie pomieścić 23 pasażerów. Aby zapewnić wygodę wsiadania i wysiadania posiada on 16 drzwi. Cała konstrukcja jest wykonana z lekkiego włókna szklanego i poliwęlanu, co wraz ze specjalnie zaprojektowanym kształtem zmniejszającym opór aerodynamiczny, ma umożliwić osiąganie wysokich prędkości. Ten nietypowy autobus wykorzystywać ma energię elektryczną, dzięki której osiągana będzie moc 300kW, a w razie potrzeby chwilowa moc na poziomie 600kW (805KM). Deklarowana prędkość 250km/h ma być osiągana podczas normalnej podróży, natomiast Superbus jest wstanie jechać jeszcze szybciej.
Za komfort pasażerów ma odpowiadać regulowane zawieszenie i specjalne fotele. Dodatkowo pasażerowie będą mieli dostęp do telewizji i Internetu. Bezpieczeństwo mają zapewnić wyjątkowo skuteczne hamulce, ale też wyposażenie w postaci pasów bezpieczeństwa, poduszek powietrznych i zestawu radarów wykrywających przeszkody.
Projekt ten wiąże się nie tylko z samym pojazdem, ale też specjalną infrastrukturą. Jak zapewniają twórcy, stworzyli system, który pozwala dostosować trasę i godziny przejazdów do potrzeb pasażerów, aktualnie jadących autobusem. Kolejną innowacją jest stworzenie specjalnych pasów ruchu (Supertrack), które prowadziłyby wzdłuż autostrad. Według planów, komunikacją na nich miałaby się odbywać z wykorzystanie autopilota i to właśnie tam osiągana by była największa prędkość.
Choć Superbus to jeszcze daleka przyszłość, to powstał już egzemplarz testowy. Wedle wstępnych wyliczeń podróż takim środkiem transportu kosztowałoby porównywalnie do tych, które znamy dzisiaj. Jego zaletą ma być możliwość szybkiego przemieszczania się bez przesiadek. Dodatkowo elektryczny napęd pozwala uniezależnić koszt od rosnących cen ropy, a także zadowolić pasażerów o ekologicznym podejściu.
sj