Trwa ładowanie...

Audi e-tron Sportback - efekt prac Audi i Porsche?

Audi zapowiada bardzo ważną premierę. Model e-tron Sportback został pokazany na niezbyt dokładnych szkicach sugerujących jedynie wygląd sylwetki samochodu. Jedyne zdjęcie auta nie daje większego poglądu, ale z ostatnich komunikatów można wyciągnąć trochę wniosków.

Audi e-tron Sportback - efekt prac Audi i Porsche?Źródło: Materiały prasowe, fot: Audi
d178w27
d178w27

Po szkicach auta można wywnioskować, że będzie to coś w rodzaju sportowego SUV-a mogącego konkurować z BMW X6 lub Mercedesem GLE Coupé. Narysowany pojazd ma potężne koła i dość wysoki prześwit, choć sportowa sylwetka nadwozia nie zdradza auta uterenowionego.

Trudno też wysunąć taki wniosek patrząc na prezentowany przez szefa stylistów Audi Marca Lichte pojazd przykryty zasłoną. Niska linia dachu nie do końca współgra z bardzo wysoko poprowadzonym przednim pasem. Czyżby Audi chciało stworzyć samochód typu SUV jeszcze bardziej zbliżony do osobówki?

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe, fot: Audi

Do tej pory mieliśmy niewiele tego typu projektów, ale mi w pamięci pozostał jeden – francuski Mega Track. Sportowe nadwozie zawieszono wysoko nad ziemią na wysokich kołach. Auto kompletnie się nie przyjęło w latach 90. gdy było zaprezentowane, ale dziś taką koncepcję łatwiej byłoby przełknąć, zwłaszcza gdyby nadwozie było pięciodrzwiowe.

d178w27

E-tron oznacza napęd elektryczny lub zelektryfikowany. W tym obszarze Audi pracuje bardzo intensywnie, a tempo jeszcze przyspieszyło po aferze spalinowej zwanej dieselgate. Jednak to nie wszystko.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe, fot: Audi

Kilka dni temu oficjalnie zakomunikowano, że Audi i Porsche podejmują bardzo ścisłą współpracę w zakresie architektury pojazdów, elektryfikacji i cyfryzacji. Kto wie, czy to właśnie nie jest pierwszy efekt ich prac. Co prawda przedstawiciele obu marek twierdzą, że przez najbliższe miesiące będą prowadzone rozmowy na temat szczegółów współpracy, ale to co dla mediów i mas to jedno, a to co się dzieje wewnątrz firmy, to zupełnie inna sytuacja. Powiedzmy, że komunikaty zwykle są mocno przesunięte w czasie rzeczywistym.

Sportowy SUV to coś w czym Porsche ma ogromne doświadczenie. Weźmy model Macan, który jest jednym z najlepszych w swojej klasie. Prezentowany tu koncept to jedynie nadwozie, a to co jest pod spodem i wewnątrz może jeszcze wielokrotnie zmienić kształt.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe, fot: Audi

Tymczasem to nie koniec wieści. Współpracę w zakresie platform i napędów podejmują także Porsche i Bentley. Dziwne, że osobno od Porsche i Audi? W pewnym sensie tak, bo wszystkie tu wymienione marki należą do jednego koncernu Volkswagena, a jednak te oddzielne komunikaty mogą sugerować coś więcej niż mogłoby się wydawać.

d178w27

Może się okazać, że to zapowiedź pracy na różnymi gamami modeli. Audi i Porsche wspólnie stworzą SUV-a z napędem elektrycznym, natomiast Porsche i Bentley mogą opracować wspólnie model sportowy. Niektórzy sugerują, że ma być to rozwój brytyjskiej koncepcji supersportowca EXP 12 oraz niemieckiego auta czterodrzwiowego Mission E. Pojazd o bardzo wysokich osiągach z napędem hybrydowym lub elektrycznym jest najpewniej obiektem badań i rozwoju obu firm.

d178w27
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d178w27
Więcej tematów