Trwa ładowanie...

Akcjonariusze będą żądać odszkodowań od Volkswagena

Share
Akcjonariusze będą żądać odszkodowań od Volkswagena
Źródło: zdjęcie producenta
d1apbaz

Dziesiątki wielkich akcjonariuszy Volkswagena zamierzają pozwać ten koncern przed niemieckim sądem, żądając odszkodowania za spadek kursu akcji, spowodowany skandalem z manipulowaniem pomiarami emisji spalin.

Kancelaria prawna Nieding+Barth poinformowała, że już w tym tygodniu wniesie tę sprawę do sądu w Brunszwiku (Dolna Saksonia) w imieniu 66 inwestorów instytucjonalnych z USA i Wielkiej Brytanii, żądając odszkodowań idących w setki milionów euro. Wartość akcji Volkswagena spadła prawie o jedną trzecią, czyli o ok. 22 miliardy euro, od czasu gdy we wrześniu koncern przyznał się w USA do manipulowania pomiarem emisji spalin.

- Ponadto zebraliśmy kilka tysięcy inwestorów prywatnych. Dlatego też sądzimy, że jesteśmy największą platformą dla pozwów przeciwko Volkswagenowi w Niemczech - powiedział Klaus Nieding. Jego kancelaria zamierza argumentować, że Volkswagen był świadomy naruszania przepisów dotyczących emisji spalin, jeszcze zanim po raz pierwszy oficjalnie to przyznał i że powinien był wcześniej poinformować opinię publiczną.

d1apbaz

Ministerstwo sprawiedliwości USA wniosło 4 stycznia br. cywilny pozew przeciwko Volkswagenowi, w związku z manipulowaniem pomiarami emisji tlenków azotu. Pozew wymienia cztery czyny stanowiące naruszenie ustawy o ochronie powietrza (Clean Air Act), w tym manipulowanie systemem kontroli spalin i lekceważenie obowiązku zawiadamiania o takim procederze. W razie uznania przez sąd zasadności pozwu koncern musi się liczyć z koniecznością wypłacenia do 45 mld dolarów tytułem kar i odszkodowań.

Oczekuje się też, że Volkswagena pozywać będą w USA właściciele pojazdów tej marki, w których zainstalowane było oprogramowanie umożliwiające manipulacje. Suma ich żądań może osiągnąć miliardy dolarów - wskazuje Reuters.

Źródło: PAP

ll

d1apbaz

Podziel się opinią

Share
d1apbaz
d1apbaz
Więcej tematów