Trwa ładowanie...
d2q5c54

Akcje Volkswagena w dół po skandalu w USA

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Akcje Volkswagena w dół po skandalu w USA
(zdjęcie producenta)
d2q5c54

Akcje koncernu Volkswagen spadły w poniedziałek o ponad jedną piątą. To efekt ujawnienia manipulacji wynikami kontroli spalin w modelach VW z silnikami Diesla, sprzedawanych w USA. Grożą mu za to obecnie znaczne kary finansowe.

W efekcie tendencji spadkowej kurs akcji Volkswagena na giełdzie we Frankfurcie nad Menem obniżył się do godziny 12.15 do 128 euro, czyli o 21,4 proc. Już w chwili otwarcia transakcji w poniedziałek kurs ten spadł o 13 proc.

Obecny poziom kursu akcji Volkswagena jest najniższy od 2012 roku.

d2q5c54

Koncern poinformował w poniedziałek o wstrzymaniu w USA sprzedaży nowych i używanych samochodów Volkswagen oraz Audi z czterocylindrowymi silnikami wysokoprężnymi. Jeszcze w niedzielę przyznał się do manipulowania pomiarami stężenia szkodliwych substancji w spalinach tych pojazdów.

Amerykańska rządowa Agencja Ochrony Środowiska (EPA) zarzuca Volkswagenowi, że za pomocą specjalnego oprogramowania łamał ustawę o ochronie klimatu (Clean Air Act). Jak również wskazuje, że na producencie spoczywa obowiązek usunięcia zakwestionowanego rozwiązania z około 482 tys. samochodów marek Volkswagen i Audi.

Według przedstawicielki EPA Cynthii Giles, zainstalowane w nich oprogramowanie "wyłączało kontrolowanie emisji w trakcie normalnej jazdy i włączało je wtedy, gdy pojazd przechodził testy emisyjne".

Jeśli prowadzone obecnie przez EPA dochodzenie potwierdzi zarzuty wobec Volkswagena, to ewentualna kara dla koncernu może wynieść do 37,5 tys. dolarów za każdy zakwestionowany samochód, czyli w sumie ponad 18 mld USD.

d2q5c54

Będące niemieckimi konkurentami Volkswagena firmy Mercedes-Benz i BMW oświadczyły w poniedziałek, że nie dopuszczały się w USA takich praktyk.(PAP)

dmi/ kar/

d2q5c54

Podziel się opinią

Share

d2q5c54

d2q5c54