Trwa ładowanie...
d2q5c54
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

ADAC przyznaje: wybory samochodu roku były zmanipulowane

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
ADAC przyznaje: wybory samochodu roku były zmanipulowane
(PAP/DPA/Armin Weigel)
d2q5c54

Niemcom przypisuje się dokładność, pracowitość i uczciwość; znani są również z wysokiej kultury motoryzacyjnej. Nic więc dziwnego w tym, że wielu Europejczyków poważa powstające tam rankingi dotyczące samochodów. Wiarę w nie podkopuje skandal, o którym poinformował szef niemieckiego automobilklubu ADAC. Karl Obermair przeprosił za manipulację w związku z wykryciem nieprawidłowości w konkursie na ulubiony samochód Niemców, i obiecał bezwzględne wyjaśnienie wszystkich okoliczności skandalu.

- Bardzo nam przykro z powodu tego zajścia - powiedział Obermair na konferencji prasowej w Monachium. Przyznał, że afera jest ciężkim ciosem dla automobilklubu, zaliczanego dotychczas do grona organizacji cieszących się największym zaufaniem w Niemczech. Szef ADAC zapowiedział organizacyjne i strukturalne reformy, mające w przyszłości zapobiec podobnym wpadkom. ADAC przyznał w niedzielę, że podczas konkursu na ulubiony samochód niemieckich kierowców doszło do manipulacji.

W czasie gali w ubiegły czwartek władze automobilklubu ogłosiły, że ponad 34 000 uczestników ankiety głosowało na Volkswagena Golfa. W rzeczywistości na ten samochód oddano dziesięć razy mniej głosów. Obermair zaznaczył, że manipulacja nie miała wpływu na kolejność miejsc w rankingu. Zapewnił też, że inne dane przekazywane przez ADAC były zgodne ze stanem faktycznym.
Odpowiedzialność za zawyżenie liczby oddanych głosów wziął na siebie szef działu komunikacji ADAC Michael Ramstetter, który w związku z tym ustąpił ze stanowiska. To jedyna dotychczas decyzja personalna. Obermair nie wyklucza, że także w poprzednich edycjach konkursu podawano nieprawdziwe dane.

Niemiecki minister sprawiedliwości Heiko Maas wezwał ADAC do wyjaśnienia afery. - Zaufanie kierowców do ADAC w wyniku zarzutów o manipulację mocno ucierpiało - powiedział polityk SPD. - Ten, kto wystawia oceny mające wpływ na decyzje o zakupie towarów, ponosi szczególną odpowiedzialność wobec konsumentów - podkreślił Maas. Zbadania afery domagają się też koncerny motoryzacyjne BMW i Daimler.
ADAC przyznaje co roku nagrody w wielu kategoriach, między innymi dla najlepszej marki. W tym roku ten konkurs wygrał BMW przed Audi i Mercedesem. Jak podkreślają media, ta klasyfikacja nie opiera się na głosach członków automobilklubu, lecz na danych dotyczących awarii, oceny stanu technicznego, ceny używanych samochodów i wielu innych czynników.

d2q5c54

Afera stawia pod znakiem zapytania rzetelność innych rankingów publikowanych przez ADAC. Niemiecki automobilklub co sezon przeprowadza testy opon i fotelików samochodowych. Ich wyniki są czynnikiem decydującym dla wielu klientów w Europie i w Polsce. Organizacja co roku przedstawia również ranking awaryjności samochodów, a prezentowane tam dane do pewnego stopnia kształtują ceny aut na rynku wtórnym.

ADAC należy do najbardziej wpływowych organizacji niemieckich. Stowarzyszenie posiada 19 mln członków, a wydawane przez nie czasopismo "Motorwelt" ma 16 mln czytelników. ADAC oferuje ubezpieczenia i pomoc drogową. Dysponuje także siecią wypożyczalni samochodów. Jest największym niemieckim stowarzyszeniem. ADAC istnieje od 1903 roku.

tb, moto.wp.pl

Akumulatory samochodowe w atrakcyjnych cenach. Kliknij i sprawdź oferty!

d2q5c54

Podziel się opinią

Share

d2q5c54

d2q5c54